Domácí

Přibývá předčasně narozených dětí. V Česku se jich každý den narodí přes 20

Neváží ani jeden kilogram a o svůj život musí od začátku bojovat. Česko si ve středu připomnělo Světový den předčasně narozených dětí. Takzvaných křehkých bojovníků každým rokem přibývá. Jen v Česku se jich každý den narodí přes 20. Většinu z nich se díky lékařské péči povede zachránit.

S předčasně narozeným miminkem má zkušenost i paní Aneta Štáfová. Dnes příběh vypráví s lehkostí v hlase, její holčičce už je rok a půl a je zdravá. Začátky ale tak jednoduché nebyly. "Nejtěžší je to, že ten předčasný porod nečekáte a nemůžete se na něj připravit. Ale jen díky té bojovnici, kterou mám, tak se to dalo zvládnout," popsala Aneta.

Barborka se narodila o více než dva měsíce před termínem. Hned po porodu tak musela do inkubátoru, kde zůstala několik týdnů. "Takže jsem u ní byla každou chviličku. Můžete se jí vlastně dotýkat, přebalovat a dělat tyhle věci," doplnila Štáfová.

Související obsah

Inkubátor je důležitou součástí u vývoje předčasně narozených dětí. Lékaři v něm dokáží zachránit novorozence, který má jen půl kila.

Ne každý má ale takové štěstí. Některé děti si kvůli předčasnému porodu odnášejí do života i zdravotní komplikace. Nejen těmto rodinám proto pomáhá nezisková organizace Nedoklubko. "V České republice se předčasně narodí asi osm až osm a půl tisíce dětí před svým plánovaným termínem porodu," nastínila ředitelka organizace Lucie Žáčková.

Celosvětově pak počet přesahuje 15 milionů. Světlo světa tak dříve spatří každé 10. dítě. Česko patří v péči o nedonošená miminka ke světové špičce. Ne vždy je ale příčina dřívějšího porodu jasná.

"Jsou to infekční příčiny, pak to jsou příčiny vaskulární, kdy se špatně vyvíjí placenta a pak je celá řada minoritních příčin, jako třeba mnohočetné těhotenství," vysvětlil primář neonatologie Richard Plavka. A právě jako poděkování zdravotníkům se ve středu rozzářily fialově významné budovy po celém Česku.

ls, Tereza Dvořáková, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz