Zahraničí

Polákům došla trpělivost. Proti nakupujícím Čechům chystají akce

Polákům došla trpělivost. Proti nakupujícím Čechům chystají akce
Zdroj: TV Nova

Vlna zdražování nutí spoustu Čechů hledat různé způsoby, jak ušetřit. Stále více lidí se například vydává na nákupy do zahraničí, zejména pak do Polska. Tamní obchody berou doslova útokem, což ovšem nenechává chladné samotné Poláky.

Nakupování v Polsku je mezi Čechy hodně oblíbené, protože tam spoustu věcí pořídí levněji než v tuzemsku. Nedávno se o tom na vlastní oči přesvědčil reportér TV Nova –⁠ některé výrobky byly i třikrát levnější než v obchodech v Česku (srovnání naleznete v článku ZDE). Do Polska Češi často jezdí na opravdu velké nákupy a supermarkety berou doslova útokem. Z obchodů mizí palety zboží a na parkovištích se hlavně o volných dnech nedá skoro zaparkovat.

Zatímco polští obchodníci mají z nakupujících sousedů radost, tak některým Polákům už s Čechy dochází trpělivost. Pohár přetekl například v městě Bohatyně (Bogatynia), které leží poblíž hranic s Českem a s Německem v okrese Zhořelec. Okresní radní Artur Sienkiewicz si stěžuje, že tamní děti mají kvůli Čechům omezený přístup k čerstvým potravinám a rozhodl se proti tomu bojovat.

Sienkiewicz proto zveřejnil výzvu, kterou napsal v polštině i češtině, a začal ji strkat za stěrače aut parkujících u obchodů. "My, obyvatelé města Bohatyně, se na Vás obracíme s žádostí o dodržování nákupní kultury," stojí na úvod dopisu.

Související obsah

​​Polákům podle radního vadí hlavně "neopodstatněné" skupování mnoha potravin ve velkém, zmiňuje hlavně odebírání kartonů jogurtů, smetany, másla či masa. "Vyvolává to pochybnosti, jestli nakupujete výhradně pro vlastní potřebu," píše Sienkiewicz, který prý chápe, že Češi chtějí levnější nákupy, ale měli by to prý dělat s úctou ke svým sousedům.

"Chceme, aby naše děti také měly přistup k čerstvým potravinám (zelenina, ovoce atd.). Pomalu to začíná být nemožné, protože při příchodu do obchodu se čím dál častěji setkáváme s prázdnými regály," upozorňuje radní. Poláci se navíc prý obávají zhoršení v předvánočním čase. "Po situacích z poslední doby se začínáme bát o dostupnost zboží o Vánocích. Prosím, nakupujte s úctou k sousedům. At' se předvánoční období stane příležitostí k obnově sousedských vztahů, a ne přiléváním oleje do ohně," uzavírá svou výzvu. Dopisy už radní strčil za stěrače několika aut a podle svých slov chystá v blízké budoucnosti další podobné akce.

Nákupům bude možná brzy konec

Levným nákupům v Polsku ale bude možná brzy konec úplně z jiného důvodu. V Polsku se totiž řeší změny v takzvaném protiinflačním štítu. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Největší nápor Polsko zažívá, když jsou v Česku svátky a zavřené obchody. Takhle to vypadalo 28. října: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz