Zahraničí

Inflace v zemích EU byla rekordní. Ekonom očekává, že brzy dosáhne vrcholu

Inflace v zemích EU byla rekordní. Ekonom očekává, že brzy dosáhne vrcholu
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Míra inflace v Evropské unii (EU) v říjnu překonala další rekord. Ze zářijových 10,9 % se zvýšila na 11,5 %. Informoval o tom statistický úřad Eurostat. Přestože v Česku tempo meziročního růstu cen zpomalilo, inflace v zemi je sedmá nejvyšší v EU.

Statistický úřad Eurostat uvedl, že inflace v eurozóně (pozn. red. země platící eurem) činila v říjnu 2022 10,6 %. V září letošního roku byla na hodnotě 9,9 %. V EU se pak inflace zvedla ze zářijových 10,9 % na 11,5 %.

Ceny tak rostly rychleji než loni v říjnu. Tehdy míra inflace činila ve státech se společnou měnou 4,1 %. V zemích EU byla 4,4 %.

Související obsah

Nejnižší míru inflace letos v říjnu evidovali ve Francii (7,1 %), Španělsku (7,3 %) a na Maltě (7,4 %). Naopak nejvyšší meziroční nárůst zaznamenali v Estonsku (22,5 %), Litvě (22,1 %) a Maďarsku (21,9 %).

V České republice tempo meziročního zvyšování cen oproti září zpomalilo o 2,3 procentního bodu. Přesto však inflace s hodnotou 15,5 % je sedmá nejvyšší v Evropské unii.

"Důvodem, proč u nás klesla inflace, byla administrativní opatření. Promítal se tam úsporný tarif na elektřinu a zrušení poplatků za obnovitelné zdroje. Nebýt těchto kroků, inflace by se zvýšila i u nás," vysvětlil TN.cz ekonom David Marek.

Experti očekávají, že by inflace mohla v dalších měsících ještě stoupat. "Ale blížíme se k jejímu vrcholu. V příštím roce by už pak mohla začít klesat," doplnil Marek.

Inflace podobně jako v Česku klesla v 10 dalších zemích, naopak ve 13 státech včetně Slovenska (14,5 %) se zvýšila. Stejná zůstala ve třech zemích.

Restaurace v Česku začínají kvůli zdražování krachovat. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz