Domácí

Děsivá prognóza českých ekonomů. Na nižší ceny můžeme zapomenout

Inflace v České republice stále roste, meziročně se v září zvýšila na 18 %. Už brzy by však podle ekonomů mohla dosáhnout svého vrcholu. Našim peněženkám to ale příliš neuleví. Naopak se domácnosti musí připravit na to, že se ceny budou stále zvedat.

Ekonomové očekávají, že inflace během podzimu ještě poroste. "Je predikováno okolo 20 %. Průměrná inflace by měla být 16,5 %," řekl TN.cz ekonom Pavel Peterka. Na jaře přitom odborníci předpokládali, že se průměrná roční inflace zastaví na hodnotě 13,1 %.

Brzy by se ale situace v České republice mohla v souvislosti s inflací zlepšit. "Už se blížíme k jejím maximům a příští rok by měl přinést zlepšení," má jasno ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Domácnosti však navzdory této skutečnosti příliš mnoho neušetří. Ekonomové se shodují, že ceny nějak markantně dolů nepůjdou. "Pokles inflace totiž neznamená, že věci budou zlevňovat," vysvětlil ekonom David Marek.

Naopak i nadále se bude zdražovat. "Další růst cen ale nebude tak skokový a dynamický, jako byl nyní. Bojuje se o to, aby už tak vysoké ceny stále rychle nenarůstaly. Ale v průměru spotřebitelský koš u většiny položek na ceně klesat nebude" nastínil Křeček.

Korekce ceny

Dobrou zprávou je, že u některých komodit se cena může alespoň lehce snížit. "Nabízí se třeba trh s nemovitostmi. Ale obecně inflace jako taková by musela být záporná. To je nepravděpodobné," uvedl Marek.

"U konkrétních položek, které zažily astronomický výkyv, jako například mouka, cukr nebo energie, tak tam k nějaké korekci a poklesu cen dojít může," uzavřel Křeček.

Jak poznat, kdy máte nakoupit akcie? Zjistíte to v pořadu Naše Česko:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz