Zahraničí

Evropou se šíří vzteklina, objevila se i na Slovensku

Evropou se šíří vzteklina, objevila se i na Slovensku
Ilustrační snímek | Zdroj: profimedia.cz

Za posledních několik týdnů zaznamenala Státní veterinární správa (SVS) nové případy vztekliny v Evropě. Celkem se objevila v pěti zemích včetně Slovenska.

Na Slovensku se letos po sedmi letech objevil zaznamenaný případ vztekliny. "Nákaza byla potvrzena u jezevce v obci Jabloň v okrese Humenné u slovenských hranic s Polskem a Ukrajinou. U zvířete byly pozorovány změny chování, proto bylo odstřeleno a zasláno k vyšetření, které vzteklinu potvrdilo," uvedla SVS.

Mezi dalších čtyři země, kde se za říjen a listopad objevily nové případy, patří Francie, Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko. "Ve Francii se jednalo o výskyt onemocnění u čtyřletého psa umístěného do útulku na předměstí Paříže. První příznaky se u zvířete objevily 19. října a 25. října pes uhynul. Po celou dobu infekčnosti zůstal pes v útulku izolován ve svém boxu. Žádné jiné zvíře v útulku nevykazovalo příznaky vztekliny. S největší pravděpodobností se jednalo o psa, který byl nelegálně dovezen z Maroka. U psa se nákaza ve Francii objevila po 7 letech," popsala SVS.

Související obsah

​Nejrozšířenější je podle SVS vzteklina v Africe a Asii. Česká republika je od roku 2004 mezinárodně uznávaná jako země prostá vztekliny. Správa pravidelně sleduje hlášené případy vztekliny v okolních státech a upozorňuje na dodržování předpisů: "I vzhledem k aktuální nákazové situaci v některých zemích SVS upozorňuje, že při případných přesunech psů a dalších vůči vzteklině vnímavých druhů zvířat, ať už se jedná o přesuny obchodního či neobchodního rázu, je bezpodmínečně nutné dodržovat platné předpisy a zásady bezpečnosti, a to zejména pokud jde o očkování proti vzteklině."

Příznaky vztekliny

Vzteklina je virové onemocnění zasahující centrální nervovou soustavu, které se může přenášet na všechny teplokrevné živočichy. Pro přenos je nutný přímý kontakt, obyčejně se jedná o pokousání zvířetem. Základním příznakem je změna chování zvířete – často agresivita, ztráta plachosti a zvýšená dráždivost.

Mezi symptomy vztekliny u lidí, jak uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO), patří bolesti hlavy, horečka, úzkost a brnění v okolí kousnutí či rány. Může se objevovat hyperaktivita, halucinace, hydrofobie (strach z vody) a ve výjimečných případech aerofobie (strach z proudícího vzduchu). Do několika dní pak následuje smrt obvykle v důsledku srdečního selhání. Zhruba v pětině případů se může vyskytnout paralyzující vzteklina, kdy ochabuje svalstvo, následuje koma a smrt.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz