Zahraničí

Tajemný hřbitov soch: Unikátní díla ležela tisíce let ukrytá pod bahnem

Antické sochy, které jsou staré více než dva tisíce let, objevili italští archeologové v italském Toskánsku. Místo ukrývalo také poklad v podobě tisíců mincí.

Vykopávky v římských lázních v toskánském městě San Casciano dei Bagni odhalily pod bahnem 24 bronzových soch. "Je to objev, který přepíše dějiny a na kterém už pracuje více než 60 odborníků po celém světě," řekl archeolog a vedoucí výzkumu Jacopo Tabolli pro italský portál Il Sole 24 ORE.

Bronzové sochy jsou ve výjimečně dobrém stavu. Laik by na první pohled nevěřil, že pochází z 2. až 1. století před naším letopočtem. Prehistorická svatyně, v níž se sochy nacházely, pochází zřejmě už ze 3. století před naším letopočtem.

Související obsah

​Sochy zobrazují řeckořímské bohy a bohyně, jako byla například Hygieia, tedy bohyně zdraví, čistoty a Měsíce, Apollón, který měl moc nad světlem, Sluncem a byl také vůdcem Múz. Některé sochy jsou až metr vysoké. Podle archeologů dřívější obyvatelé místa ponořili sochy do termálních vod jako určitou formu obětiny.

Britský portál BBC doplnil, že na místě se našlo také asi 6 000 bronzových, stříbrných a zlatých mincí. Sochy si nyní vezmou na starost odborníci na restauraci. Poté by se měly objevit v muzeu.

Podívejte se na nalezené sochy a mince:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz