Domácí

Poslanci schválili energetický zákon. Výrobci státu zřejmě zaplatí mnohem víc

Poslanecká sněmovna v pátek odhlasovala vládní návrh novely, která stanovuje cenové stropy pro výrobu elektřiny. Výrobci tak budou muset odvádět daň státu za mimořádné příjmy. Vláda chce zdaněním neočekávaných zisků energetických společností financovat kompenzace drahých energií. Zákon musí projít Senátem a podepsat hlava státu.

Poslanci v pátek schválili návrh na daň z mimořádných zisků výrobců energií. Příjmy společností, které stanovenou hranici překročí, podlehnou státním odvodům. Vláda odhaduje, že by tato novela zákona mohla do rozpočtu přinést až 80 miliard korun. Kontrolovat finanční odvody by měl Energetický regulační úřad za asistence Finanční správy.

Novelu podpořili převážně poslanci z koalice. Většina zástupců opozice se hlasování zdržela. Předsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová dala najevo pochybnosti, které ohledně novely hnutí má.

Související obsah

Zastropování cen výrobců energií má platit po celý příští rok. Vychází z evropského ustanovení, které se ceny v energetické krizi snaží co nejvíce korigovat. Česká novela se snaží ošetřit správné postupy při uplatnění dané evropské směrnice.

Díky cenovým limitům v odvětví energetiky by tak lidé mohli platit za své účty méně. Vláda také chce mimořádné příjmy z odvodů energetických firem využít na transfery domácnostem, které jim mají kompenzovat vyšší výdaje za elektřinu a plyn.

​Vládní koalice počítá, že z odvodů do státní kasy půjde asi 80 miliard korun:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz