Domácí

Poslanci přehlasovali veto prezidenta. Režim v Rusku označili za teroristický

Poslanci v úterý přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana. Ten do Sněmovny vrátil návrh státního rozpočtu pro letošní rok. Ten totiž zvyšuje schválený schodek z původních 280 miliard na 375 miliard korun. Režim v Rusku označili za teroristický.

Sněmovna v úterý schvalovala novelu státního rozpočtu. Na začátku listopadu ho prezident Miloš Zeman vetoval a vrátil do Poslanecké sněmovny k přepracování. Vládním poslancům se ale podařilo jeho veto přehlasovat.

Související obsah

Novela státního rozpočtu zvyšuje schválený schodek o 95 miliard na 375 miliard korun. Prezident ji poslancům vrátil kvůli tomu, že podle něj rozpočet počítá s nižšími příjmy, než by mohly být.

Rozpočet podle prezidenta vycházel ze snížené daňové sazby u příjmů fyzických osob, a tím vznikal rozpočtový výpadek ve výši 90 miliard korun. Při zrušení superhrubé mzdy se předpokládalo, že daňová sazba bude vrácena na původní úroveň. To se ale nestalo.

"Andrej Babiš slíbil Miloši Zemanovi, že zrušení superhrubé mzdy bude platit jen na roky 2021 a 2022. Svůj slib ale nedodržel. Prezidentovo zdůvodnění veta by tak bylo validní až při vetování rozpočtu pro rok 2023. O skutečných důvodech veta novely rozpočtu 2022 tak můžeme jen spekulovat," řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Někteří koaliční politici za prezidentovým rozhodnutím vidí spíše mstu za sněmovní rozhodnutí o snížení rozpočtu prezidentské kanceláře. Té chtějí poslanci sebrat 30 milionů korun na lesní hospodářství kvůli pravomocnému odsouzení končícího šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka a milosti, kterou mu Zeman udělil. Opoziční poslanci úterní jednání ale nechtěli blokovat i přesto, že s navrženým rozpočtem nesouhlasí.

Související obsah

"Ten schodek 375 miliard je prostě opravdu obrovský. Nakonec odpovídá tomu schodku, jaký připravila naše vláda, ale naše vláda neměla k dispozici víc než 127 miliard na příjmové straně," sdělila poslankyně Alena Schillerová (ANO). Původně novela počítala se schodkem 280 miliard korun.

Teroristický režim v Rusku

Sněmovna schválila také usnesení, kterým označila režim v Rusku jako teroristický. Podpořilo ho 129 ze 156 poslanců. Pro hlasovala pětikoalice i poslanci z hnutí ANO. "Pokud se někdo chová jako terorista, tak je terorista," uvedl šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.

Volby prezidenta

Prezidentské volby se uskuteční 13. a 14. ledna 2023, případné druhé kolo se poté bude konat o dva týdny později. Svého kandidáta budou pravděpodobně moci podpořit také lidé, kteří budou v dané době v izolaci kvůli covidu-19. Zrychleně v úterý návrh schválili poslanci.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz