Počasí

Sníh a náledí komplikují dopravu v Česku. Na Náchodsku havaroval sypač

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek upravil výstrahu před náledím a zároveň vydal novou, a to před sněhem. Místy může napadnout až osm centimetrů. První chumelenice letošní zimní sezóny už dorazila i do nížin. Napilno už mají policisté i hasiči, kteří řeší řadu událostí v souvislosti s počasím.

Pátek s sebou přinesl citelné ochlazení. "Nejprve na severovýchodě republiky, během odpoledne i na ostatním území," informoval v dopoledních hodinách ČHMÚ. Mrazivé počasí kromě poklesu teplot provází i první výraznější sněžení v letošní zimní sezoně.

Počasí navíc komplikuje dopravu. Na Náchodsku havaroval sypač. Ten skončil na boku mimo silnici. "Vyprostit ho musela specializovaná firma s těžkou technikou za naší asistence. Nikdo nebyl zraněn," napsali královéhradečtí hasiči na twitteru krátce před 10. hodinou večer.

V Kořenově na Jablonecku zablokoval kolem šesté hodiny večer kamion jeden jízdní pruh kvůli špatné sjízdnosti silnice. "Do doby odstranění překážky hasiči usměrňovali dopravu kyvadlově," informovali na twitteru hasiči z Libereckého kraje.

Související obsah

Jedna z prvních nehod se odehrála v pátek po 15. hodině na silnici I/54 mezi Nížkovicemi a Žarošicemi na jihu Moravy. "Řidička osobního vozu v zatáčce dostala smyk a následně narazila do stromu," uvedli na twitteru policisté.

Řidiči by proto na cestách měli dávat pozor. "Policisté proto žádají šoféry, aby výrazně snížili rychlost jízdy a pozorně sledovali provoz před sebou," apeluje policie.

VIDEO: První sníh způsobil v Praze dopravní komplikace

Na komplikace se museli připravit také lidé, kteří cestovali hromadnou dopravou. Na Kladensku muselo být několik spojů zrušeno, potíže se objevily i v Praze. V motolském kopci uvízl autobus.

Poprvé také sněžilo i v nížinách, jak dokazují fotografie od čtenářů TN.cz (naleznete je v galerii na konci článku). "V Dřevohosticích, okres Přerov, sněží od rána. Teplota se pohybuje kolem +1 stupeň," prozradila paní Květa. Dřevohostice přitom leží v nadmořské výšce 239 metrů.

Sněží u vás? Pošlete nám fotografie či video na náš e-mail zpravy@nova.cz (do předmětu napište 'sníh') anebo do zpráv na našem facebooku TN.cz.

Mapa sněhové pokrývky | Zdroj: ČHMÚ

A sníh postupně dorazil i do dalších částí republiky. ČHMÚ před ním dokonce vydal výstrahu. Platí od pátečních 20 hodin do sobotních 18 hodin, a to pro celý Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj a části kraje Středočeského, Ústeckého, Jihomoravského a Vysočiny.

"V dané oblasti může napadnout i kolem osmi centimetrů nového sněhu za 12 hodin," upozorňují meteorologové. Intenzivně chumelit bude především ve vyšších polohách, i v nížinách ale místy nasněží až pět centimetrů bílé pokrývky.

Výstraha před sněhem | Zdroj: ČHMÚ

Kromě sněhu bude řidičům komplikovat jízdu také náledí a zmrazky na silnicích, před čímž ČHMÚ vydal výstrahu už ve čtvrtek. V pátek ji posléze aktualizoval. Nyní tak platí od pátečního poledne do 16. hodiny v Libereckém, Moravskoslezském a částech Ústeckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Zlínského kraje.

Pro části Vysočiny, Středočeského a Jihomoravského kraje a zbytek republiky tato výstraha platí až od pátečních 16 do 21 hodin. Po 21. hodině až do sobotního dopoledne (10 hodin) bude v platnosti pro úplně celou Českou republiku.

Výstraha před náledím | Zdroj: ČHMÚ

​"Při poklesu teplot pod bod mrazu se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky. Nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost," varuje ČHMÚ.

Nadcházející víkend bude opravdu studený. "O víkendu bude v noci na většině území mrznout a v sobotu přes den teploty vystoupají nejvíc na +2 °C. V příštím týdnu se bude slabě oteplovat," předpovídají meteorologové.

Horská střediska se připravují na zimu:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz