Domácí

Zemanovo veto dopadlo na rodiny s dětmi. Marně čekají na dávky

Zemanovo veto dopadlo na rodiny s dětmi. Marně čekají na dávky
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Řada rodin v České republice je kvůli ekonomické krizi odkázána na pomoc státu. Mnohým však v listopadu žádné sociální dávky nepřišly a přesně se neví, kdy je obdrží. Zkušenost s tím má i paní Alena z Brněnska, která je samoživitelkou. Důvodem zdržení výplaty příspěvků je veto prezidenta Miloše Zemana, který vrátil do Sněmovny k projednání návrh státního rozpočtu na letošní rok.

Zdražování tvrdě dopadá na české domácnosti. Řada z nich je proto závislá na sociálních dávkách od státu. To je případ také paní Aleny, která se stará o syna s autismem a zdravotně postiženou dcerku. "Syn má nejtěžší formu autismu ve 4. stupni příspěvku na péči a dcera je v 1. stupni příspěvku na péči," nastínila Alena.

Jenže na pomoc od státu za listopad zatím čeká marně. "Celý náš rozpočet je závislý hlavně na příspěvku na péči, přídavcích a dávkách hmotné nouze. Dnes jsme se dozvěděli, že se neví, kdy a jak budou všechny tyto dávky vyplaceny, protože došly peníze," postěžovala si maminka redakci TN.cz.

Související obsah

Ministerstvo práce a sociálních věcí redakci TN.cz potvrdilo, že problémy s vyplácením dávek skutečně eviduje. "Ano. Máme informace, že v některých případech dochází ke zpoždění výplaty dávek. V tom listopadovém termínu, kdy jsme vázáni povinností vyplácet do konce měsíce, a to jsou zejména dávky hmotné nouze, tak informujeme klienty, že tento termín bude do konce listopadu dodržen," sdělila mluvčí resortu Eva Davidová.

Resort proto o situaci informoval své klienty, mezi nimi byla právě i paní Alena. "Jsou to jednotky případů. Nevíme, kolika lidí se to přesně týká. Nemůžeme to přesně říci. Ale zatím jsou ta zpoždění v řádu dnů a všechny můžeme ujistit, že peníze dostanou," dodala Davidová.

Kdy přesně však peníze dorazí, lidé netuší. "Kvůli tomuto zdržení a nejistotě, kdy budou dávky vyplaceny, nemáme s dětmi vůbec z čeho žít," popsala své trápení paní Alena.

Peníze nejsou kvůli vetovanému rozpočtu

Důvodem zdržení výplaty je veto prezidenta Miloše Zemana, který vrátil k projednání do Sněmovny návrh státního rozpočtu pro letošní rok. Hlavě státu se nelíbilo, že rozpočet podle Zemana počítal s nižšími příjmy, než by mohly být.

Co mají nyní rodiče, kteří čekají na dávky za listopad a živoří, dělat, však vedení Pražského hradu neporadilo. "Důvody veta již byly uvedeny," napsal TN.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Související obsah

Poslanci však tento týden prezidentovo veto přehlasovali. "Ihned, jakmile vyjde novela zákona o státním rozpočtu pro rok 2022 ve Sbírce zákonů, začne ÚP ČR peníze vyplácet," vysvětlil resort klientům.

Podle Úřadu práce ČR by dávky měli začít pracovníci rozesílat příští týden. "Platí, že se začne vyplácet na začátku příštího týdne, aby v průběhu týdne byly vyplaceny všechny dávky, na které klienti Úřadu práce ČR čekají," sdělila mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

Zpráva ministerstva informující o zpoždění dávek:

Zdroj: se svolením čtenářky Aleny

O příspěvek na děti v létě požádaly desetitisíce rodin. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz