Domácí

Zdražování drtí domácnosti! Pomoci mohou příspěvky od státu. PŘEHLED

Stále rostoucí ceny dopadají na nejednu domácnost v České republice. Pomoci lidem se zdražováním a finančními problémy však může stát. Podívejte se, o jaké příspěvky je možné požádat a na co máte nárok.

Příspěvek na bydlení

O příspěvek mohou požádat domácnosti, jejichž náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % čistých příjmů, v Praze poté 35 %. Strop pro výpočet dávek se řídí například počtem členů domácnosti a velikostí obydlí.

Lidé mohou o příspěvek na bydlení zažádat až tři měsíce zpětně. Jeho průměrná výše se aktuálně pohybuje okolo 4 100 korun měsíčně. Od října by se navíc normativní náklady měly zvednout. "Tím, že tu částku zvyšujeme, rozšiřujeme prostor pro to, aby více lidí mohlo pokrýt náklady na bydlení," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Více informací se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

Žádost je možné podat elektronicky prostřednictvím webu ministerstva práce a sociálních věcí. Lidé mohou navštívit také osobně nejbližší pobočku Úřadu práce ČR.

Příspěvek na živobytí

Jedná se o jednu z dávek pomoci v hmotné nouzi. Příspěvek je určený pro lidi s nedostatečným příjmem. Slouží k úhradě stravy, potravin, oblečení, obuvi či hygienických potřeb a dalších výdajů k zajištění základních životních potřeb kromě bydlení.

Výše dávky se stanovuje individuálně, závisí na výši příjmů a nákladů na bydlení jednotlivce nebo domácnosti. Žádost o příspěvek mohou lidé podat na úřadu práce. Tiskopisy jsou k dispozici na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

Doplatek na bydlení

Doplatek na bydlení slouží pro lidi, kteří i přes poskytnutý příspěvek na bydlení nedokážou uhradit náklady spojené s užíváním bytu. Jedná se například o nájem či služby spjaté s bydlením.

Související obsah

Nárok na doplatek má vlastník bytu, který v něm bydlí, nebo člověk uvedený v nájemní smlouvě, jenž byt užívá. Podmínkou je také, že žadatel musí být v hmotné nouzi a získat nárok na příspěvek na živobytí. O doplatek je možné zažádat na místně příslušném úřadu práce. Tiskopisy jsou k dispozici na webu resortu.

Mimořádná okamžitá pomoc

Jedná se o jednorázový příspěvek při nečekané životní situaci. Lze o něj požádat ve chvíli, kdy člověku kvůli nízkým příjmům nebo nedostatku finančních prostředků hrozí újma na zdraví nebo například nemá finance na to, aby vybavil dítě pomůckami před nástupem do školy. Výše příspěvku je individuální. Možností, jak o dávku zažádat, je hned několik. Více informací se dozvíte zde.

Jednorázový příspěvek na dítě

Domácnosti, které mají roční příjem pod 1 000 000 korun hrubého, mají nárok na jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun na každé dítě. Žadatel musí pouze potvrdit, že v roce 2021 jeho příjmy nepřesáhly stanovenou částku.

O příspěvek je možné zažádat elektronicky prostřednictvím Identity občana nebo na pobočkách Czech POINTu. Dávku automaticky dostanou všichni, kteří v červenci pobírali přídavek na dítě, jež nedosáhlo před 2. srpnem 2022 dospělosti.

Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek je dávkou pro rodiče, který se po celý kalendářní měsíc stará po celý den o nejmladší dítě v rodině. Nejpozději do čtyř let dítěte tak může čerpat částku 300 tisíc korun. Rodiny s vícerčaty mají nárok na příspěvek 450 tisíc korun.

Související obsah

Rodič si může zvolit, v jaké výši chce rodičovský příspěvek každý měsíc pobírat. Pro volbu je pak rozhodující, jaká je částka denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte. Výši příspěvku je možné změnit pouze jedenkrát za tři měsíce.

Lidé mohou žádost podat buď elektronicky prostřednictvím Identity občana (například bankovní identita, Mobilní klíč eGovernmentu), nebo datové schránky. Žádost lze poslat také poštou nebo osobě odevzdat na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR podle místa trvalého bydliště.

Přídavky na děti

Jde o základní a dlouhodobou dávku. Tu stát poskytuje rodině s dětmi, která má příjmy nižší než 3,4násobek jejího životního minima. Ministerstvo práce a sociálních věcí však upozorňuje, že na příspěvek má nárok nezaopatřené dítě, nikoli jeho rodiče.

Dávku může dítě čerpat až do 26 let v případě, že ještě studuje, nebo v případě, že nemůže pracovat kvůli závažným důvodům. Základní výše přídavku na dítě do šesti let je 630 korun, do 15 let činí podpora 770 korun a do 26 let poté 880 korun. Žádost mohou lidé podat stejným způsobem jako v případě rodičovského příspěvku.

Lidem chodí podvodné SMS. Lákají na příspěvky na dítě nebo bydlení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz