Ekonomika

Hrozí masivní propouštění, vláda chce stropovat energie i pro velké firmy

Krachy a masová propouštění – takové jsou podle odborů výhledy české ekonomiky, pokud vláda nezastropuje ceny energií pro velké podniky. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN), který je teď pod velkým tlakem, je pravděpodobné, že vláda takové opatření zavede. Podle opozice ale kabinet zaspal.

Vysoké účty za energie drtí řadu velkých firem. Například slévárně hliníku Beneš a Lát násobně rostou výdaje i přes řadu úsporných opatření. "Platíme zhruba 2,5 až 3násobek toho, kde jsme se pohybovali, ale zároveň jedeme řádově na poloviční výkon," vyložil člen představenstva slévárny Jan Lát.

Jenže podnikům s více než 250 zaměstnanci, které jsou zároveň napojené na vysokém napětí, nebo mají velkou spotřebou plynu, se měl strop na ceny energií, který kabinet plánuje zavést od ledna, vyhnout.

Doposud mělo totiž zastropování energií platit jen pro domácnosti a malé a střední podniky. Jenže to by mohlo mít pro ekonomiku téměř katastrofální následky. "Může to vést ke zvýšení možnosti propouštění. Dojde k velkému propadu české ekonomiky. Je velice důležité, aby vláda pomohla těmto firmám," řekl předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek. "Mohlo by být propuštěno i desetitisíce osob v Česku," odhadl ekonom Petr Studnička.

Související obsah

​Vláda doposud pro velké podniky chystala jen dotace v celkové částce 30 miliard korun, o stropování cen v jejich případě nechtěla ani mluvit – prý čekala na celoevropské řešení. Teď ale po tom, co se ke zastropování cen pro velké firmy uchýlilo Německo, začíná kabinet obracet.

"Uvažujeme o tom zastropování pro velké firmy. Budeme ho muset notifikovat u Evropské komise," sdělil ve Sněmovně Síkela. "Je to nezbytně nutné. My na to upozorňujeme už několik týdnů," prohlásil místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Parametry opatření ale ministr neprozradil. Na kolik by mohlo státní rozpočet vyjít, zatím vláda jen hrubě odhaduje. "Určitě se bavíme opět v miliardách korun," připustil Síkela. Zastropování cen energií pro velké firmy by měla vládě legislativně umožnit novela energetického zákona. Ta v pátek prošla Poslaneckou sněmovnou.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz