Domácí

Památky se připravují na Vánoce. Kvůli energetické krizi zdražují a šetří

Na Vánoce už se připravují i některé hrady a zámky. Většinou se tam právě dokončuje adventní výzdoba. Někde ale muselo být kvůli energetické krizi zdraženo vstupné a jinde by návštěvníci měli počítat s tím, že se bude méně topit. A aby správci památek ušetřili, používají většinou ozdoby z uplynulých let.

Na Svojanově vítá bosý kastelán. Tak extrémně se tam ale zase nešetří. Takhle chodí celoročně. Jinak jsou ale kohoutky dost utažené. Ovoce na advent se dávno nezbavuje vody v elektrické sušičce, ale na kamnech. "Za elektrický proud jsme platili 350 tisíc, teď kolem 500 tisíc," uvedl kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír.

A větvičky zaměstnanci poctivě sami nasbírali v lese. "Jsme dovezli dva vozíky chvojí za traktorem," popsala průvodkyně Lenka Blahová. Výzdoba ale bude. A dokonce jedlá, i když má být jen na okrasu.

Související obsah

V Pardubicích už vánoční atmosféra taky vystrkuje růžky. "Můžeme se těšit na sladké Vánoce, což jsou vánoční trhy," nastínil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Naopak hořké je šetření. Jestliže lidem loni topili na 21 °C, teď to bude na 18. "Vypínáme světlo tam, kde návštěvníci nejsou," dodal Libánek.

Ve Slatiňanech bude většina vánočních ozdob loňská a chvojí pořídili v zámeckém parku. "V rámci údržby probíhají nějaké ořezy a my tu hmotu zpracováváme," vysvětlil kastelán zámku Slatiňany Jaroslav Bušta.

I o letošním adventu bude na českých památkách veselo, a to třeba na Karlštejně, Sychrově nebo v Opočně. Ochutnat bude možné třeba středověkou kuchyni. Bohužel někde museli zdražit vstupné. "Zimní prohlídková trasa byla loni 120 korun, nyní je nárůst na 130," přiblížil Bušta.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz