Zahraničí

Zbraně z Ukrajiny mohou získat teroristé, varoval bezpečnostní expert

Zbraně z Ukrajiny mohou získat teroristé, varoval bezpečnostní expert
Zbraně (ilustrační snímek) | Zdroj: TV Nova

Ukrajina čelí ruské agresivní invazi už téměř devět měsíců. Zbraně, které zemi dodává Západ včetně České republiky, však mohou skončit v rukou teroristů a zločineckých skupin operujících na území Velké Británie. Upozornil na to šéf Národní kriminální agentury (NCA) Graeme Biggar.

Evropští bezpečnostní činitelé monitorují, zda se na černém trhu se zbraněmi neobjevují kulomety, pistole nebo granáty z ukrajinského bojiště.

"Na konci každého konfliktu existuje riziko, že zbraně, které bojující zemi poslaly ostatní státy, se dostanou do nepovolaných rukou zločinců nebo teroristů," řekl Biggar v rozhovoru pro list The Sunday Times. "Přesně tak se to stalo například po válkách v bývalé Jugoslávii v 90. letech minulého století," dodal.

Související obsah

​Šéf britské NCA proto o tomto riziku jednal s ukrajinským policejním ředitelem Ihorem Klymenkem, upozornil portál UK Daily News. "Navzdory faktu, že Ukrajinci bojují v první linii a zblízka poznávají válečné zločiny, zajímají se i o tuto problematiku. Pečlivě sledují, jaké zbraně jsou v zemi a kdo je má k dispozici," informoval Biggar.

Podle ukrajinského webu Censor zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by se na černém trhu prodávaly zbraně dodané na Ukrajinu. "Úzce ale spolupracujeme s Europolem (agenturou zabývající se prevencí a potíráním organizovaného zločinu – poznámka redakce) a dalšími evropskými zeměmi, abychom se ujistili o aktuálním stavu," uzavřel bezpečnostní expert.

Ukrajincům se podařilo ukořistit samohybné dělo Akacija:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz