Zajímavosti

Mise Artemis má za sebou další milník. Modul Orion se dostal do blízkosti Měsíce

Mise Artemis, která má za cíl dostat člověka zpátky na povrch Měsíce, má za sebou další milník. V pondělí krátce po druhé hodině odpoledne prolétl modul Orion vůbec nejblíž povrchu Měsíce. NASA si tímto manévrem vyzkoušela navádění modulu na cílovou orbitální dráhu.

Šlo o jeden z nejkritičtějších momentů celé mise. Modul Orion se během letu přiblížil k Měsíci na pouhých 130 kilometrů. Tím pro něj ale zatěžkávací zkouška neskončila. Krátce před přiblížením se na nejmenší vzdálenost k Měsíci ztratili technici plánovaně s modulem zhruba na půl hodiny kontakt. Celý manévr se totiž odehrál na odvrácené straně Měsíce.

"V tuhle chvíli průlet kolem Měsíce je čistě z důvodu kosmické mechaniky. Musíme dost výrazně změnit cestu kabiny, aby se dostala na dráhu, co potřebujeme. A k tomu se využívá takzvaného gravitačního praku. Buď planety Země, nebo v tomto případě našeho Měsíce, který tu kabinetu nasměruje na jinou dráhu," vysvětlil popularizátor kosmonautiky Milan Hanousek.

Související obsah

​Po obletu se loď Orion dostala na trajektorii, ze které má za čtyři dny vstoupit na cílovou oběžnou dráhu Měsíce. Pokud vše půjde podle plánu jako doposud, věří NASA, že člověka na povrch Měsíce dostane ještě do konce tohoto desetiletí.

"Vyšleme lidi na měsíční povrch a oni tam budou žít a bádat. Bude to pro nás opravdu velmi důležité, abychom se dozvěděli i o světě za oběžnou dráhou naší Země, a pak udělali velký krok a vydali se na Mars," slibuje si šéf programu lunárního modulu Orion Howard Hu.

Dalším kritickým bodem mise by měl být návrat třímetrového modulu zpět na Zemi. Ten je naplánovaný na 11. prosinec, kdy by měl dopadnout do Tichého oceánu. Ochranný obal přitom bude muset ustát teplotu až 3000 stupňů Celsia.

sei, TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz