Zahraničí

Desítky let staré tradice končí. Vánoce u královské rodiny budou letos jiné

Desítky let staré tradice končí. Vánoce u královské rodiny budou letos jiné
Královská rodina | Zdroj: Profimedia

Vánoce se rychle blíží a spousta rodin je letos prožije jinak než loni. Týká se to i britské královské rodiny, kterou čekají první svátky bez Alžběty II. Nový panovník Karel III. navíc zavede hned několik změn.

Královská rodina čelí po smrti Alžběty II. velkým změnám. S nástupem nového krále Karla III. skončila řada dlouholetých tradic a změny dopadnou také na vánoční program.

Britská královská rodina se na Vánoce tradičně schází na zámku v Sandringhamu v anglickém Norfolku. Ráno na Boží hod pak všichni společně pěšky vyráží na vánoční ranní mši do kostela sv. Máří Magdalény, což vždy vyvolá velký zájem veřejnosti.

Související obsah

​Rodina se na tomto místě setkává od roku 1988, ale v posledních dvou letech tuto tradici narušil covid-19. Královna tehdy kvůli obavám o své zdraví svátky slavila v bezpečí hradu Windsor. Letos sice pandemie Vánoce zřejmě neohrozí, přesto nebude o změny nouze.

Změny s novým králem

Vánoce dle nového krále Karla III. budou totiž trochu jiné. Rodina se sice tradičně sejde v Norfolku, ale podle bývalé královské korespondentky BBC Jennie Bondové budou slavnosti "méně formální" než obvykle.

Celkově by svátky letos měly být více uvolněné, píše deník The Sun. Dříve se například rodinní příslušníci královně klaněli, což se zřejmě letos dělat nebude. Bondová také uvedla, že král nejspíš poruší rodinnou tradici společného sledování panovníkova televizního projevu k národu, který se bude vysílat na Štědrý den odpoledne. Karel podle ní od tohoto "archaického" rituálu upustí a místo toho nechá své blízké, aby se soustředili na vzpomínky na šťastné časy s královnou.

Naopak Karel III. pravděpodobně půjde ve stopách své matky v tom, že předem nahraje svůj projev. "Jsem si jistá, že ho předtočí několik dnů dopředu. A určitě bude v projevu vzpomínat na svou matku," uvedla Bondová. Očekává se také, že dodrží i tradici týkající se bohoslužby v kostele sv. Máří Magdalény.

V roce 2019, tedy před nástupem pandemie covid-19, se oslav zúčastnil i princ Harry s manželkou Meghan. Král Karel III. je pozval i letos. Už v říjnu ale vyšlo najevo, že toto pozvání odmítli.

Vztahy královské rodiny a Harryho s Meghan jsou stále na bodu mrazu. Po smrti  Alžběty II. to přitom vypadalo, že by se mohlo blýskat na lepší časy. Brzy by ale měla vyjít Harryho kniha, která by měla být plná informací o královské rodině. Po jejím vydání se očekává další zhoršení vzájemných vztahů.

Královna Alžběta II. strávila několik dnů i v České republice. Podívejte se, jakým způsobem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz