Domácí

Svět se obává nebezpečného viru. Je i v Česku a ohrožuje hlavně děti

Svět se obává nebezpečného viru. Je i v Česku a ohrožuje hlavně děti
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Kromě covidu a chřipky se svět v tomto chladném období obává také RS viru. Podobně jako covid a chřipka i tento vir přináší hlavně nemoci dýchacích cest. Rizikový je ale hlavně pro děti.

RSV neboli respirační syncytiální virus je RNA vir, který způsobuje nemoci dýchacích cest, podobně jako virus chřipky či SARS-CoV-2. V poslední době je často skloňován jako jeden ze tří virů, které mohou společně s již zmíněnou chřipkou a covidem způsobit trojitou epidemii respiračních chorob, takzvanou tripledemic.

Už koncem října mluvil podle televize CNBC o hrozbě této trojité epidemie například poradce prezidenta Spojených států pro zdravotnictví Ashish Jha.

Respirační syncytiální virus přitom není žádným novým virem a v Česku se vyskytuje odjakživa. "Není to nic nového. Teď se o tom viru začalo mluvit v souvislosti s covidem, protože ta opatření ovlivnila také epidemiologii dalších onemocnění. Epidemie jsou teď atypické, jinak silné a v jiných obdobích," vysvětluje pediatr Daniel Dražan.

Související obsah

"Je to jeden z nejběžnějších virů u dětí a běžná infekce. Není potřeba se obávat. Ten virus tady byl vždycky a lidé se ho nebáli, protože ani nevěděli, že něco takového existuje," dodal Dražan. Přesto bychom podle něj neměli tuto nákazu podceňovat.  

"V zimních měsících jsou nemoci dýchacích cest u dětí nejčastějším typem onemocnění a RS virus je jedním z nejčastějších původců těchto nemocí. Zdraví a životy dětí ovlivňuje dlouhodobě a každý rok během sezony kvůli němu skončí v nemocnicích, někdy i s poměrně závažnými příznaky. Takže úplně banální věc to není," shrnuje Dražan.

Hojně diskutovaná byla v poslední době také studie, která vyšla v prestižním časopise Nature a podle níž může RVS a chřipka vytvářet v buňkách dýchacích cest "hybridní virus". Šlo ovšem o studii "ve zkumavce", tedy že byla prováděna jen v laboratoři a za specifických podmínek, nebyla ale vyzkoušena na lidech. Obě nemoci se navíc vyskytují v populaci už léta.

Související obsah

Jak upozorňuje další časopis Science, viry způsobující nemoci dýchacích cest místo spolupráce naopak spíše "soupeří". "Chřipka a obdobné viry spolu většinou moc dobře nevychází. Je proto poměrně nepravděpodobné, že by se objevily u velkého množství lidí zároveň," vysvětlil americký virolog Richard Webby.

"Jeden virus většinou šikanuje ty ostatní. Když v Hongkongu řádila vysoce nakažlivá varianta viru SARS-CoV-2 omikron, další podobné nemoci jako by zmizely," dodal epidemiolog Ben Cowling z Hongkongské univerzity.

Prevence před RSV je téměř stejná jako u dalších podobných nemocí. Hlavní je dodržovat základní hygienické návyky, především mytí rukou. Brzy by ale mohlo být k dispozici i očkování.

Válek: Žene se na nás vlna chřipky a covidu. Řekl, které období bude kritické:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz