Domácí

Covid se stává běžnou nemocí. Válek chce zrušit povinnost izolace

Covid se stává běžnou respirační nemocí. Většina států i přes rostoucí případy nákazy upustila od tvrdých restrikcí a snaží se působit spíš osvětou. Podle ministra zdravotnictví Válka budou během pár týdnů počty nakažených přibývat i v Česku. Žádná větší omezení nás ale nečekají. Ministerstvo chce dokonce upustit od izolací nemocných.

Čína vyhlásila ke covidu nulovou toleranci a testování na ulicích je tam na denním pořádku. "Všechna opatření děláme proto, abychom ochránili lidské životy," tvrdí mluvčí tamní Národní zdravotní komise Mi Feng.

Jenže podle českých odborníků jsou taková opatření přehnaná. "Měli bychom se na to dívat jako na sice novou, ale běžnou infekční respirační nemoc, a tak k ní přistupovat," myslí si epidemiolog Roman Chlíbek.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by covid-19 mohl být navíc vyškrtnut ze seznamu nemocí, u kterých je nařízena izolace. Řekl to v sobotu v Brně na sjezdu České lékařské komory s tím, že změna by mohla nastat od první poloviny příštího roku. Doporučení ale podle jeho slov musejí dát až odborníci.

Související obsah

Názor, že covid se stává běžnou respirační nemocí, má i většina světa. Roušky jsou minulostí na ulicích, v obchodech anebo na palubě letadel.

Ve Švédsku dokonce zašli tak daleko, že očkování přestali doporučovat teenagerům. Ti si totiž podle tamní studie nemocí většinou projdou bez jakýchkoli komplikací. A prezident USA Joe Biden přemýšlí o tom, že za vakcíny proti covidu budou lidé ve Spojených státech platit.

České ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že zhruba od poloviny listopadu u nás začnou počty nakažených přibývat. "Pravděpodobně se bude zvyšovat počet těch, kteří budou mít pozitivní test na covid, včetně těch, kteří budou mít chřipku," říká Válek.

"Jakmile se ochladí, tak vždycky přibydou nachlazení, zejména z toho důvodu, že se ta nízká teplota i projeví i na sliznicích a potom se tam ty viry a bakterie více množí," dodává pak praktický lékař Cyril Mucha.

Covid-19 přinesl Také řadu pozitivních návyků. Lidé méně chodí nemocní do práce a řada z nás se naučila v čekárnách a nemocnicích používat roušky a na veřejných místech si dezinfikovat ruce. Někteří lidé si pak před nákupem dezinfekcí stále otírají madlo nákupního vozíku. I přesto, že se covid stává běžnou respirační nemocí, doporučují lékaři očkování nepodceňovat.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz