Zajímavosti

Ložní prádlo může skrývat nebezpečné patogeny. Experti radí, jak často ho prát

Ložní prádlo může skrývat nebezpečné patogeny. Experti radí, jak často ho prát
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Povlečení může být zdrojem různých chorob, pokud ho nepereme dostatečně často. Od roztočů, kteří mohou vyvolávat vážné alergické reakce, až po šíření bakteriálních infekcí. Odborníci proto radí ložní prádlo prát alespoň jednou za týden. Průzkumy ale dokazují, že většina lidí mění povlečení méně často.

Zanedbávat praní ložního prádla se může stát zdravotním rizikem. Stačí totiž poměrně málo času, aby se stalo zdrojem různých nemocí. Odborníci ze společnosti Bed Kingdom upozorňují, že lidské tělo každou noc během spánku vyloučí kromě potu i tisíce odumřelých kožních buněk, píše britský deník Mirror.

Kožní buňky pak mohou do vaší postele přilákat roztoče, kteří se jimi živí. Výkaly a odumřelá těla těchto malých tvorečků mohou u některých lidí vyvolat vážné alergické reakce. "Příznaky mohou zahrnovat kašel, kýchání, rýmu, svědění očí či kožní vyrážky. Roztoči jsou také velmi častým spouštěčem astmatických záchvatů," vysvětlují odborníci.

Související obsah

​Naše tělo je také domovem pro celou řadu bakterií, které se mohou množit v odumřelých kožních buňkách na našem povlečení. "Pokud se dostanou zpět na vaši kůži, může to vést k folikulitidě," varuje dermatolog Alok Vij. Folikulitida je zánět vlasových váčků, který se může objevit kdekoliv na těle. A nejčastěji ho způsobují stafylokoky.

Z této velké rodiny bakterií je nejnebezpečnější zlatý stafylokok, který je velmi nakažlivý a může způsobit například zápal plic. I proto je důležité často prát povlečení, protože se skrze něj mohou šířit i tyto infekce.

Abyste těmto situacím zabránili, doporučují odborníci z Bed Kingdom měnit ložní prádlo alespoň jednou týdně. "Stejně jako u každé jiné povinnosti je i v tomto případě běžné to odkládat na poslední chvíli. Potenciální účinky na vaše zdraví jsou ale skvělým důvodem, proč tomu věnovat čas," zdůrazňují.

Související obsah

​To, že je výměna ložního prádla neoblíbenou činností, potvrzují mnohé průzkumy, podle kterých většina lidí tuto činnost provádí méně často. Například v průzkumu společnosti YouGov, provedeném ve Velké Británii, téměř polovina svobodných mužů uvedla, že povlečení nepere až čtyři měsíce.

Nedávný průzkum Asociace prádelen a čistíren odhalil, že s ohledem na energetickou krizi Češi mění své prací návyky. Pětina dotázaných přiznala, že kvůli úsporám pere méně často.

Více informací se dozvíte v reportáži (8/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz