Zajímavosti

Noc filmových nadějí ocenila mladé filmaře. Sledujte vítězné snímky už v pátek

TV Nova předala už popatnácté ocenění mladým nadějným filmařům v rámci festivalu Noc filmových nadějí. Studenti filmových škol mohli přihlásit své snímky do jedné z pěti kategorií, kdy o vítězích rozhodla odborná porota. Diváci se mohou těšit na 4,5hodinový maraton studentských filmů, který TV Nova odvysílá už v pátek 25. listopadu od 1:07 ráno. Vítězné filmy budou pak k vidění i v sobotu 26. listopadu od 12:20 na Nova Cinema ve speciálním pořadu Noc filmových nadějí – Vycházející hvězdy.

S koncem listopadu se uzavírá 15. ročník festivalu Noc filmových nadějí, v rámci kterého probíhal rozšířený program formou workshopů a vzdělávacích programů pro zájemce po celý rok. A vyvrcholil právě nyní udílením cen těm nejlepším studentským počinům.

Celkem se do letošního ročníku přihlásilo rekordních 226 prací, z toho se do soutěže dostalo 207 snímků, což pro odbornou porotu, složenou z těch nejlepších televizních a filmových profesionálů, znamenalo posoudit 39 hodin filmů. V porotě zasedli kreativní producenti a dramaturgové pod vedením Michala Reitlera, ředitele vývoje obsahu TV Nova a Voyo.

"Studenti letos natočili výjimečné filmy a předvedli neuvěřitelnou práci. Každý rok jsou předvedeny snímky, které jsou ohromně kreativní a inspirativní, a věřím, že o mnohých z nich ještě uslyšíme. Jsem rád, že se i 15. ročník tolik vydařil. Diváci se mají opravdu na co těšit," říká Hynek Lorenc, producent projektu Noc filmových nadějí.

Související obsah

​​V nejmladší kategorii, která letos teprve potřetí hledala toho nejnadanějšího filmaře do 15 let, zvítězila režisérka Teodora Střítezská, která v rámci Aeroškoly natočila film Skejťáčci. Její snímek uspěl v konkurenci 29 filmů, které letos žáci do festivalu přihlásili.

Nejlepším dokumentem za rok 2022 byl vyhlášen film o netradiční spolupráci známého fotografa Jiřího Machta a režiséra dokumentu Filipa Zangiho z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Zangi snímkem Probuzení získal hlavní cenu 50 tisíc korun a porazil dalších 35 dokumentů, které o tuto cenu v kategorii Dokument bojovaly.

Animovaný film Rudé boty autorky Anny Podskalské z FAMU porota jednoznačně určila jako nejlepší animovaný snímek roku 2022. A získal tak další z řady významných ocenění. Snímek potvrdil vynikající úroveň mladých animátorů a i počet přihlášených animací (59) ukázal silnou českou animátorskou tradici.

Související obsah

​Tradičně nejsilnější kategorii Hraný film, do které se letos přihlásilo rekordních 83 filmů, ovládl snímek Ještě nespíš? režiséra Davida Payna z FAMU. Tento film byl také oceněn partnerem festivalu BIOFILMS RENTAL, který vítězi věnoval voucher v hodnotě 30 tisíc korun.

Historicky druhým vítězem stále ještě nové kategorie Scénář je Ondřej Nuslauer za svůj scénář s názvem Půlnoční lov. Tento filmař je také z FAMU, která tak letos ovládla festival Noc filmových nadějí. Během večera byly rozdány odměny v celkové výši 250 tisíc korun, které studentům pomohou v jejich další tvorbě.

Televize Nova prostřednictvím Noci filmových nadějí podporuje nejen studentskou tvorbu jako takovou, ale zároveň poskytuje studentům možnost naučit se něco nového pomocí odborných workshopů, které jsou pořádány v průběhu celého roku. Dále pak každý týden natáčí vzdělávací rozhovory s lidmi z televizního a filmového průmyslu, jež jsou poskytovány i široké veřejnosti jako podcast NFN Talks.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz