Domácí

Stoupá agresivita dětí. Na vině je nefunkční rodina, tvrdí psychologové

Některá města začínají mít problémy se skupinkami školáků, kteří terorizující své vrstevníky. Například v Přerově skupina dětí zkopala 13letou dívku tak, že skončila v nemocnici. V Liberci zase gang mladistvých napadl dva chlapce. Hlavním spouštěčem problémového chování nezletilých je podle odborníků nefunkční rodina.

Vulgární pokřikování, surové napadání vrstevníků a někdy dokonce i krádeže. A za vším skupinky nezletilých teenagerů – obrázek, který je možné vidět v ulicích nejednoho českého města. Třeba v Táboře se čas od času objeví skupina mladistvých, jejichž chování musí řešit i policie. Město proto v některých lokalitách zvýšilo dohled.

"Žádné město si nepřeje, aby něco takového se na jeho území odehrávalo a ty možnosti, prostě se musí kombinovat zdravě i ta represe, i ta prevence," říká starosta města Liberec Štěpán Pavlík.

"Partičky nezletilých se scházely třeba u autobusového nádraží, nadávaly kolemjdoucím, objevily se i fyzické útoky," dodává. K incidentům údajně docházelo hlavně v době covidu.

Související obsah

​V Liberci problém přerostl ještě víc. Podle tamního náměstka primátora se v ulicích pohybuje dokonce organizovaná skupina teenagerů. Nedávno gang surově napadl dva chlapce.

"Je to asi touha nějaké skupinky dětí a já jim stále říkám gang, protože si myslím, že tady působí delší dobu a v celku organizovaně, touha se sami před sebou předvést," hodnotí náměstek primátora Ivan Langer.

Podobný případ se stal třeba i v Přerově. Parta dětí a mladistvých tam napadla třináctiletou dívku takovým způsobem, že skončila v nemocnici.

Související obsah

Děti podle psychologů mnohdy neznají hranice a jsou si vědomy toho, že jim spousta věcí projde. Rodiče si pak mnohdy neuvědomují, že jsou děti jejich zrcadlem a agresivitou v partě projevují nedostatek péče a lásky.

"Z psychologického hlediska je to projev citový deprivace. Poflakují se po ulici a z psychologie se ví, že děti, které jsou ponechány samy sobě, tak inklinují k destruktivním aktivitám," říká psycholog Karel Humhal. Negativní roli v podobných bitkách sehrávají i diváci, kteří je sledují a případně natáčejí.

kh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz