Domácí

Praha je dva měsíce po volbách stále bez primátora. Jednání vedlo jen k urážkám

Hlavní město je stále bez nového primátora a vedení, a to i přesto, že se kvůli tomu ve čtvrtek na magistrátu sešli nově zvolení zastupitelé už podruhé. Nejhorší je, že ani dva měsíce po volbách stále nejsou ani náznaky možné dohody na koalici. A hlavnímu městu se tak krátí čas třeba pro schválení rozpočtu na příští rok.

Na pokračujícím ustavujícím zasedání se pražští politici stihli prakticky jen pozurážet. "Pan Čižinský bohužel asi ztratil paměť. Mně to spíš přijde jako obstrukční jednání ze strany Pirátů a pana Čižinského Prahy Sobě, protože oni nechtějí pracovat, protože ty výbory jsou o práci, to řeknu na rovinu," řekl Ondřej Prokop z hnutí ANO.

"Já, kdybych byl reportér z tohoto zasedání, tak bych si asi vypůjčil titulek Williama Makepeace Thackeray Vanity Fair – Jarmark marnosti. Můj dotaz je, jestli by tady mohl lídr SPOLU, pokud zrovna u toalety nehledá nějakou bankovku, že byste ho zavolali," nešetřil slovy naopak Pavel Zelenka (Praha Sobě).

Praha je bez nového vedení už rekordně dlouho. Koalice SPOLU, která vyhrála volby se rozčiluje, že staré vedení Prahy pod pirátským vedením stále rozhoduje. Nikdo ale nechce ustoupit.

Související obsah

​"Ta aktuální situace na mě působí tak, jako že by SPOLU čekalo na ty prezidentské volby. Odpovídá to tomu, že první a poslední, tedy zároveň jediná nabídka, která kdy k nám od nich dorazila, byla ta, kterou jsme dostali před měsícem. Od té doby se vlastně nesetkaly ani ty vyjednávací týmy," vysvětlil dosluhující pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ustavující jednání začalo 3. listopadu a nově zvolení zastupitelé ho přerušili kvůli tomu, že nebyla dohoda o nové koalici. "Piráti jsou zablokováni v alianci s Prahou Sobě a nechtějí jednat samostatně. My jsme připraveni udělat koalici na vládním půdorysu, s žádnou jinou variantou teď neuvažujeme," dodal zástupce hlavního města Prahy Zdeněk Zajíček (ODS).

"S námi nikdo nejedná o tvoření koalic. Se přešlapuje na místě a žádný z těch subjektů nechce ustoupit," dodal Patrik Nacher (ANO).

Související obsah

​"Před čtyřmi lety jsme jednali každý den několik hodin, SPOLU teď prakticky nejedná. My máme zájem na tom, abychom vytvořili koalici, ale těžko se koalice dělá, když s vámi SPOLU odmítá jednat. Když nám dají termín, dneska večer, zítra ráno, jednáme," řekl razantně Jan Čižinský (Praha Sobě).

Radost ze situace v Praze nemá ani premiér. Ten stále preferuje koalici na vládním půdorysu. "Žádnou jinou variantu moji kolegové nezvažují," potvrdil.

Podle ministerstva vnitra Víta Rakušana (STAN) může v krajním případě stát Zdeněk Hřib v čele Prahy další 4 roky. Zastupitelé se mají znovu sejít 15. prosince.

kh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz