Zajímavosti

Průlomový objev! Univerzální vakcína proti chřipce je na dosah, tvrdí lékaři

Průlomový objev! Univerzální vakcína proti chřipce je na dosah, tvrdí lékaři
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Vědci hlásí průlomový objev. Podařilo se jim vyvinout vakcínu, která je účinná proti všem 20 známým typům chřipky. Chybí už jen pár testů.

Vědcům z Pensylvánské univerzity se údajně podařilo vyvinout univerzální vakcínu, která je účinná proti všem doposud známým typům chřipky. "Hlavní myšlenkou bylo vytvořit vakcínu, která by lidem poskytla základní úroveň imunitní paměti na různé kmeny chřipky," řekl Scott Hensley, jeden z vědců, kteří za vývojem stojí.

"Až nastane další chřipková pandemie, bude mnohem méně úmrtí," dodal. Nová vakcína vyvolala v testovací fázi, ve které se aktuálně nachází, vysoké hladiny protilátek, píše BBC. Ty by mohly výrazně omezit šíření nemoci, a zejména její dopady.

Související obsah

​Podle vědců nabízí současné vakcíny proti sezonní chřipce malou ochranu. "Je obtížné vytvořit účinné prepandemické vakcíny, protože není jisté, který podtyp viru chřipky způsobí další pandemii," dodávají v odborném časopise Science, ve kterém publikovali výsledky své studie.

Ty jsou údajně velmi slibné, vědci ale ještě nedošli k výsledným testům. "A přestože naznačují ochrannou kapacitu proti všem podtypům chřipkových virů, nemůžeme si být jisti, dokud nebudou provedeny klinické studie na dobrovolnících," dodávají lékaři.

Potenciál v nové vakcíně vidí i Estanislao Nistal Villan, virolog z Univerzity San Pablo. "Vakcína by mohla být velmi užitečná v případě vypuknutí pandemie nového chřipkového viru," potvrzuje.

Lékaři čekají nástup angín a podobných nemocí. Antibiotika ale v Česku chybí:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz