Zajímavosti

Vlhkost na oknech může způsobit vážné problémy. Zbavit se jí je přitom snadné

Vlhkost na oknech může způsobit vážné problémy. Zbavit se jí je přitom snadné
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Chladné zimní měsíce mohou znamenat, že udržet vlhkost mimo váš domov může představovat mnohem náročnější úkol než obvykle. Mnoho lidí se právě v tomto ročním období setkává s kondenzací na oknech, jejíž dopady mohou způsobit i zdravotní problémy. Existuje přitom několik způsobů, jak se vlhkosti na oknech zbavit.

Kondenzace se v zimě stává skutečným problémem mnoha domácností. Studený vzduch venku, který se střetává s horkým vzduchem uvnitř domů, může vytvářet vlhkost, která se objevuje na oknech.

Tento problém trápí mnoho domácností, a proto se lidé na tiktoku rozhodli podělit o své nápady, jak vlhkosti na oknech zabránit. Známý profil, který se specializuje na rady a tipy do každodenního života, upozorňuje na fakt, že kondenzace postihuje zejména okna v ložnici. Údajně kvůli vlhkosti dechu.

Nejjednodušším způsobem je otevřít okno a nechat do místnosti proudit vzduch z okolí. Odborník doporučuje také koupit odvlhčovač vzduchu. Existují ale levnější varianty, které jsou zvláště letos vzhledem k rostoucím cenám namístě.

Související obsah

​Řešením totiž mohou být i pokojové rostliny. A to například i v koupelnách, kde se vlhkost pochopitelně objevuje také. "Plísni se daří v malých a vlhkých prostorách. Místo použití chemikálií je přidání pokojové rostliny jednoduchým a přirozeným řešením," tvrdí expert na botaniku Chris Bonnett, kterého citoval deník Mirror.

Při výběru rostlin je ale důležité myslet na to, které vlhkost snáší dobře. Například do koupelny byste podle Bonnetta měli volit takové rostliny, které se dobře přizpůsobují výkyvům teploty a změnám světla. Schopnost absorbování vlhkosti je ale zásadní.

Lilie míru zútulní vaši ložnici a vyřeší problém s kondenzací | Zdroj: Getty Images

​Doporučuje zejména mírové lilie, palmy a hadí rostliny. Například právě mírové lilie dobře absorbují vlhkost vzduchu skrze listy a k rozkvětu nepotřebují příliš mnoho světla. Palmy mají také listy absorbující vlhkost a hadí rostliny jsou zase známé svou přizpůsobivostí.

Nezanedbat orosená okna je důležité. Ačkoliv se letos většina domácností snaží ušetřit, kde se dá, přehlížení tohoto problému může mít mnohem horší dopad. Britská Národní zdravotnická služba upozorňuje, že kondenzace na oknech může vést k vytvoření plísně. Ta pak může rozvinout nemalé zdravotní problémy, dýchací potíže i astma.

Nemůžete se zbavit nečistot v mikrovlnce? Jednoduchý NÁVOD, jak na to:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz