Do lesa

Převratná změna zákona se blíží. Může změnit životy desetitisíců Čechů

Omezení olova při střelbě je v Česku stále třaskavé téma. Podle odborníků by se totiž dotklo minimálně desetitisíců Čechů. Možný zákon se stále diskutuje, ale už začátkem příštího roku by Česko mohlo poslat podklady Evropské komisi, která dokonce navrhovala úplný zákaz olova.

Lov redukuje stavy zvěře, aby se eliminovaly škody zvěře v lesích a na polích. Člověk v přírodě nahrazuje velké predátory a k lovu potřebuje střelivo. "Mezi hlavní typy nábojů patří kulové a brokové náboje. Brokovými lovíme převážně drobnou zvěř, kulové náboje se používají k lovu větší zvěře," nastínil Josef Strnad za výrobce střeliva Sellier & Bellot.

Evropská agentura pro chemické látky a Evropská komise navrhovaly úplný zákaz olova ve střelivu. Důvodem je toxicita pro ptactvo. V Česku se už vyvíjí a vyrábí i střely z alternativních čili neolověných materiálů. "Jejich použití se ale liší pro jednotlivé typy nábojů," zmínil Strnad.

Související obsah

​"Paradoxní je, že kdyby došlo k úplnému zákazu použití olova, tak se to nedotkne pouze myslivců nebo sportovních střelců, ale dotklo by se to každého z nás, který si jde jednou za čas o víkendu vystřelit na střelnici ze své pistole," doplnil Strnad.

U kulového střeliva se alternativy prý blíží olověným střelám, to se ale nedá říct o těch brokových. "Tam si myslím, že to není srovnatelný ekvivalent. Ta ranivost je menší, takže se zkrátí vzdálenost, na kterou budeme lovit. A myslím si, že se i sníží úspěšnost lovu," říká mistr Evropy ve střelecké disciplíně skeet Jakub Tomeček, který je zároveň i myslivcem.

Současná legislativa, konkrétně zákon o myslivosti, zakazuje používat olověné brokové náboje k lovu vodního ptactva na mokřadech. Plošný zákaz olova v České republice zatím není. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz