Zajímavosti

Nad světem visí netopýří hrozba. Mohou lidi nakazit pěti novými viry, zjistili vědci

Nad světem visí netopýří hrozba. Mohou lidi nakazit pěti novými viry, zjistili vědci
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Vědci objevili u netopýrů pět nových virů, kterými se mohou potenciálně nakazit i lidé či hospodářská zvířata. Byl mezi nimi i koronavirus podobný tomu, který způsobuje covid-19. Podle odborníků výzkum naznačuje, že na obzoru může být nová vlna smrtelných infekcí.

Čínští a australští vědci provedli studii, která byla zatím zveřejněná jako preprint, na netopýrech v provincii Jün-nan v jižní Číně. Odebrali vzorky 149 těchto savců a identifikovali v nich hned pět virů, které jsou potenciálně nebezpečné pro lidstvo. Byl mezi nimi i koronavirus úzce příbuzný s viry SARS-CoV a SARS-CoV-2, které jsou původci nemocí SARS a covid-19.

"Tento koronavirus může využívat lidský receptor ACE2, takže pravděpodobně představuje vysoké zoonotické riziko," uvedli autoři ve studii. Jako zoonózy se označují infekce, které jsou přenosné mezi zvířaty a lidmi.

"To znamená, že viry podobné SARS-CoV-2 stále cirkulují mezi čínskými netopýry a nadále představují riziko," citoval deník The Telegraph Edwarda Holmese, evolučního biologa a virologa z Univerzity v Sydney, který je jedním z autorů studie. Ta zároveň odhalila, že netopýři jsou běžně infikováni několika viry současně.

Související obsah

​"Hlavním poznatkem je, že jednotliví netopýři mohou být hostiteli mnoha různých druhů virů a občas je hostí současně," zhodnotil výzkum virolog Jonathan Ball, který se na něm sám nepodílel. Zjištění je významné proto, že ukazuje, že viry si mohou vyměňovat části svých genetických kódů a vytvářet tím úplně nové patogeny. "To přirozeně vede ke vzniku nových variant onemocnění," konstatoval Ball.

Podle předního britského infektologa Stuarta Neila studie poskytuje významný vhled do evoluce koronavirů a jejich možnosti vytvářet kombinace a infikovat nové živočišné druhy včetně lidí. "Odhaluje tak jasnou hrozbu přenosu nových virů na člověka," varuje.

"Netopýři jsou hostiteli mnoha zoonotických virů. Přesto je toho o rozmanitosti a množství virů, koinfekci a mezidruhovém přenosu známo poměrně málo," uvedli autoři ve studii. V netopýřích vzorcích odhalili celkem 12 virů, sedm z nich ale nevyhodnotili jako rizikové z hlediska přenosu na člověka.

Počet netopýrů ve volné přírodě klesá. Důvodem může být úbytek hmyzu:

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz