Zahraničí

Když se dva perou, Čína se směje. Síkela varuje před obchodní válkou mezi EU a USA

Když se dva perou, Čína se směje. Síkela varuje před obchodní válkou mezi EU a USA
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) | Zdroj: TN Live

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) varoval na setkání ministrů obchodu Evropské unie před obchodní válkou mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Vítězem tohoto sporu podle něj bude nakonec Čína.

Cla a dotace. I to byla často skloňovaná témata na pátečním setkání ministrů obchodu zemí Evropské unie. Mezi Spojenými státy a Evropou totiž právě v oblasti obchodu roste napětí.

Jeho příčinou je podle webu Politico především nový americký zákon, který poskytuje rozsáhlé daňové úlevy firmám vyrábějícím elektromobily a podnikajícím v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Takzvaný protiinflační zákon dohromady za 430 miliard dolarů by měl začít platit příští rok.

EU se ale obává, že jí Spojené státy takto vysají všechny investory. Německo a Francie už připravují odvetná opatření v podobě dotací na domácí výrobky a mluví se také o zavedení cel na americké zboží. Francie dokonce tvrdí, že je americká finanční podpora proti pravidlům Světové obchodní organizace.

Související obsah

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) bude ale z případné obchodní války nejvíce těžit Čína. "Obchodní válka s pomocí dotací je velmi nebezpečná hra. Může se nakonec stát, že její vítěz nakonec nebude ani na evropském, ani na americkém kontinentu," prohlásil.

Podobný názor má také jeho nizozemská kolegyně Liesje Schreinemacherová. "Musíme postupovat krok za krokem. Chci, abychom se maximálně vynasnažili v tom, se obchodní válce vyhnout, protože by poškodila jak ekonomiku USA, tak evropské hospodářství," řekla pro Euronews.

Vít Rakušan zamířil do Bruselu. EU nadále řeší migrační krizi:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz