Domácí

Pokud nakupujete dárky přes internet, pospěšte si. Dopravci už teď nestíhají

Balíčky před blížícími se Vánocemi už zaměstnávají dopravce. Zásilek ze zemí mimo Evropskou unii je ale méně než v předchozích letech. Důvodem je zřejmě zdanění menších zásilek a povinnost podávat celní prohlášení, která pro ně také platí. Ne všechno zboží se tak vyplatí kupovat z Asie nebo ze Spojených států.

Pokud nakupujete vánoční dárky na internetu, pospěšte si. Dopravci zaznamenávají zvýšený zájem už od října.

"My jsme minulý týden měli v přepravě 300 tisíc balíků, což je výrazný nárůst oproti nějakému běžnému období," potvrdil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

"Ten samotný vrchol ještě očekáváme začátkem prosince nebo v jeho polovině, a to z toho důvodu, že budou různé slevové akce typu Black Friday, lidé dostanou své listopadové výplaty a bude se blížit Štědrý den, takže lidem už nezbude nic jiného, než doobjednat poslední dárky," dodal.

Související obsah

​Nárůst zásilek potvrzuje i mluvčí Zásilkovny Kamil Chalupa. "Když si vezmete nějaký běžný den v létě, tak ten nárůst je až trojnásobný, když to porovnáváme s Vánocemi," řekl.

U zboží ze zemí mimo Evropskou unii musí lidé počítat s delší doručovací dobou. Ač se u takových prodejců dá pořídit spotřební zboží za zlomek ceny, měli by se mít zákazníci na pozoru.

"Určitě by se měli podívat na to, kdo zaplatí DPH. Může ho zaplatit obchodník a DPH je už zahrnuto v ceně, nebo ho musí zaplatit on. A druhou věcí, kterou si musí ohlídat je, že vlastně od částky 150 euro už zboží podléhá clu," vysvětlila ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Související obsah

​Některé zboží podléhá clu bez ohledu na cenu. Jedná se například o tabákové výrobky nebo parfémy. "Elektronické celní prohlášení mohou občané podat i prostřednictvím speciální aplikace eCeP na poštovní zásilky s hodnotou do 150 EUR, kterou pro tyto účely Celní správa ČR připravila.," mluvčí celní správy Šárka Miškovská.

Prodejci ze zemí mimo Evropskou unii si častěji zřizují sklady na území Unie. V takových případech klienti platí přepravu zásilky, placení cla a DPH se ale vyhnou.

kh, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz