Zajímavosti

Psycholožka přišla s nečekaným tvrzením ohledně Vánoc. Muže zřejmě nepotěší

Psycholožka přišla s nečekaným tvrzením ohledně Vánoc. Muže zřejmě nepotěší
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Vánoce se neúprosně blíží, a tak je nejvyšší čas nakupovat dárky a jiné sváteční zboží. Ačkoliv se to může jevit jako úkol plný stresu, podle psycholožky vánoční nákupy mohou být ve skutečnosti prospěšné pro naše zdraví a psychickou pohodu. Radí dokonce, kdy je nejlepší doba na to, vyrazit do obchodů.

Pro většinu mužů je nakupování zřejmě noční můrou, obzvlášť v předvánočním čase, kdy jsou obchody narvané lidmi a ve výlohách blikají světýlka. Pokud se ale překonají a vytáhnou své partnerky na vánoční nákupy, může to ve skutečnosti do jejich vztahu přinést větší pohodu.

Podle psycholožky Kate Nightingaleové totiž mohou mít vánoční nákupy dobrý vliv na naše zdraví. "Takzvaná maloobchodní terapie se stala moderním klišé, přitom je ale podložena vědeckými důkazy, které prokazují, že výhodný nákup může přispět k naší psychické pohodě. Nakupování stimuluje v mozku centrum odměny," vysvětlila britskému deníku The Sun psycholožka.

Související obsah

​Tzv. centrum odměny nás zásobuje dopaminem, díky kterému je nám velmi příjemně. Mozek nás takto odměňuje za jakékoliv činnosti, které jsou zásadní pro naše přežití, jako je rozmnožování nebo jedení, vysvětlil v časopise Česká a slovenská psychiatrie profesor Jaroslav Pokorný z Fyziologického ústavu Univerzity Karlovy.

Pozitivní emoce a snížení stresu nám může podle Nightingaleové přinést právě i předvánoční nakupování. S ohledem na současnou krizi může být efekt ještě intenzivnější. "Vzhledem k tomu, že se spotřebitelé nyní přizpůsobují situaci a kontrolují své výdaje, bude jejich zážitek z výhodného nákupu ještě větší. Hladina dopaminu může stoupnout dokonce i při pouhém prohlížení výloh obchodů," říká psycholožka.

Její tvrzení podporuje i řada výzkumů provedených v minulosti. V roce 2014 vědci v časopise Journal of Consumer Psychology publikovali studii, ve které prokázali, že nakupování vyvolává nejen pocit štěstí v danou chvíli, ale může potlačit i dlouhotrvající smutek.

Související obsah

​Efekt pohody po nákupech je účinnější, pokud na ně vyrazíme po práci, tvrdí Nightingaleová. Způsobí to jakési psychické odpoutání od naší práce. Doporučuje to zejména lidem, kteří mají časově náročnou práci.

Pro posílení efektu také doporučuje, abychom nenakupovali sami. "Stejně jako jiná společenská zvířata i lidé se cítí bezpečněji, pokud mají pocit sounáležitosti. Smysluplné trávení času s přáteli či rodinou, jako je například sdílení zážitků z nakupování, může zmírnit pocity sociální izolace a nejistoty, což vede ke zlepšení nálady a psychické pohody," objasnila psycholožka.

S blížícími se Vánocemi se už začínají prodávat stromky. Jejich cena roste jen mírně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz