Ekonomika

Ceny potravin v ČR rostou. Vyplatí se na Vánoce nakoupit v zahraničí? SROVNÁNÍ

Vánoční vaření a pečení se letos může oproti předcházejícím rokům výrazně prodražit. Televize Nova zjišťovala, co se vyplatí pořídit za hranicemi a vydala se do Polska, Německa nebo na Slovensko. Ukázalo se, že třeba cukr, máslo nebo vejce jsou skutečně levnější u sousedů.

Polsko, Slovensko, Německo, ale i Belgie. Štáb televize Nova vyrazil do supermarketů a porovnal ceny potravin, které běžné domácnosti pořizují před svátky. Máslo, cukr, vajíčka, mandarinky nebo čokoládového Mikuláše.

Porovnal základní suroviny, které budeme potřebovat na vánoční pečení. Ve slovenských potravinách koupíte kostku másla za zhruba 63 Kč a plato 30 vajec v přepočtu za 183 Kč. Například v Německu ale máslo koupil levněji. A to v přepočtu za 54 korun.

Většina z položek byla nejlevnější v Polsku. Důvodem je nulová nebo snížená sazba daně z přidané hodnoty, která v Polsku platí na základní potraviny. Kilo mandarinek tam štáb koupil v přepočtu za 36 korun, v Česku běžně vyjde na 53. Nejdražší čokoládu a máslo pořídil v Belgii. Naopak levněji než u nás tam vyjde cukr.

Související obsah

​V belgické metropoli štáb pořídil chlazené kuře, kilo cukru, čerstvý ananas a červené víno. Celkově nákup vyšel na necelých 19 euro. Tedy v přepočtu 463 korun a 30 haléřů.

Adventní věnec se dá ale v Bruselu pořídit překvapivě levněji než u nás. Za srovnatelný dáte v Belgii o zhruba dvě stovky méně než v Česku. Dárkovou kazetu, která bývá typickým vánočním dárkem, štáb v Německu sehnal za 275 korun. V Česku se ale ceny podobných kazet pohybují kolem 500 korun.

Celkově vychází nákupy nejlevněji v Polsku, na Slovensku jsou ceny srovnatelné s našimi, snad jen mandarinky tam vyjdou výrazně dráž než u nás. V Německu se podle zjištění TV Nova vyplatí koupit základní potraviny. Málo z nás by asi vyrazilo na nákupy do Belgie. Ostatně ani kdybyste měli cestu zadarmo, by se to nejspíš nevyplatilo.

kh, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz