Domácí

Poslední šance na oddlužení. Milostivé léto brzy končí

Ten, kdo se ještě teď rozhoduje, že se zbaví svých dluhů a exekucí v rámci druhého kola Milostivého léta, má nejvyšší čas. Oddlužovací akce totiž končí ve středu 30. listopadu. Do té doby musí mít exekutor na účtu jak původní dlužnou částku, tak odměnu, která je tentokrát 1 815 korun.

Začal boj s časem. Kdo se chce ještě strašáka jménem exekuce za cenu co nejmenších ztrát zbavit, musí okamžitě jednat. Pokud dlužíte státu například na zdravotním pojištění nebo jste v exekuci kvůli neplacení nájmu v obecním bytě, ještě pořád vám několik dnů na oddlužení zbývá.

"Je skutečně za minutu 12. Důležité je zítra (v pondělí, pozn. red.) telefonovat exekutorovi, požádat ho o zjištění výše vaší jistiny a složit tuto částku na jeho účet. Vše ostatní se zprocesuje po 30. listopadu," popisuje postup poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). "Jinak, než osobně zajít za exekutorem, se to stihnout nedá," tvrdí poslanec Patrik Nacher (ANO).

Související obsah

​Nutné je také zaplatit exekutorovi. Částka je předem jasně daná. "Mění se odměna exekutorovi. Z původních 705 korun plus DPH se to zvedá na 1 815," upozorňuje odborník na dluhovou problematiku Radek Hábl.

Milostivé léto původně mělo pomoci těm, kteří měli dluhy vůči státu, nakonec se ale připojily například i některé banky. První kolo využilo asi 30 000 dlužníků, kteří se zbavili 50 000 exekucí za 1,6 miliardy. "Nevíme přesné číslo, ale podle signálů a lidí, co za mnou kvůli tomu chodí, si myslím, že toto kolo Milostivého léta bude slabší než to první," domnívá se Nacher.

Související obsah

​Podle samotných exekutorů je Milostivé léto pouze obrovskou administrativní zátěží pro stát a výsledek v prvním kole to nevyvážil. "Bylo takto zastaveno něco přes 50 tisíc exekucí, což jsou jen asi tři procenta exekucí, které mohly být v rámci Milostivého léta zastaveny," uvedl prezident exekutorské komory Jan Mlynarčík. 

I tak je ale oddlužovací akce jedinečnou příležitostí pro dlužníky se exekuce zbavit. Pokud třeba dluží pražskému dopravnímu podniku a kvůli penále, úrokům a dalším poplatkům vzrostl dluh na desítky tisíc, až do středy má šanci z toho vyjít jen za 3 339 korun. Kdo Milostivé léto nestihne, musí si počkat na nový zákon. "Připravujeme novelu insolvenčního zákona o oddlužení, která by měla oddlužení zkrátit z pěti na tři roky," řekl Výborný.

V Česku je pořád více než 700 tisíc lidí v exekuci. Celkový počet exekucí je 4,5 milionu a třetina z nich je vůči státu.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz