Šetří celé Česko

PŘEHLED pomoci pro rodiče: Podívejte se, na které dávky máte nárok

PŘEHLED pomoci pro rodiče: Podívejte se, na které dávky máte nárok
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Žijeme v době, kdy se každá koruna počítá. Nebojte se požádat o finanční pomoc, když na ni máte nárok. Pokud jste rodič, nemusíte se spokojit pouze s takzvanou mateřskou. Redakce TN.cz přináší velký přehled, na co všechno vám může stát přispět.

Všichni dobře známe peněžitou pomoc v mateřství nebo-li mateřskou. Na tu má na prvních 28 týdnů po porodu dítěte nárok matka, otec nebo osoba, která dítě převzala do péče. Pokud si ale neplatíte nemocenské pojištění, příspěvek nedostanete.

"Tatínci mají v souvislosti s porodem dítěte nárok na dávku nazývanou otcovská. Aby mohl otec čerpat tento příspěvek, musí být zapsaný v rodném listě dítěte. Na otcovskou dovolenou musí nastoupit do 6 týdnů od narození dítěte, čerpat ji pak může po dobu 14 dnů,“ Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

Kdy máte nárok na porodné?

Tento druh finanční pomoci náleží rodinám s nízkým příjmem po narození prvního nebo druhého dítěte. Příjem takové rodiny tři měsíce před narozením dítěte musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Výše porodného činí 13 000 Kč na první narozené dítě, při narození druhého dítěte je to 10 000 Kč.

Související obsah

Přídavky na dítě

Nárok na tuto státní podporu mají rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle věku dítěte činí 1 330 až 1 580 Kč na dítě měsíčně a dostávají ho všechny děti.

Spočítejte si, zda máte na přídavek na dítě nárok

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Tento méně známý příspěvek dostane žena, kterou v průběhu těhotenství nebo mateřství (do 9. měsíce po porodu) zaměstnavatel přesunul na jinou pracovní pozici, za kterou dostává méně peněz. "Váš šéf to může udělat v případě, že je pracovní pozice nevhodná pro těhotné ženy nebo by mohla podle lékaře ohrozit průběh těhotenství," dodává Filip Hrubý.

Rodičovský příspěvek

Na takzvanou rodičovskou má nárok rodič, který celodenně pečuje o dítě do 4 let věku, a to bez ohledu na výši příjmu. Jedná se o 300 000 Kč, které musí rodič vyčerpat do 4 let. Pokud žena porodí více dětí, příspěvek se navyšuje na 450 000 Kč. Důležité ale je, že se rodičovská dává pouze na nejmladší dítě.

Ve 2. díle se budeme věnovat příspěvkům, které dostanete, pokud máte nemocné dítě, jste samoživitelka nebo máte dítě v pěstounské péči.

Podívejte se na to, jak správně vyplnit žádost o rodičovský příspěvek (11/2021):

TN.cz, MB

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz