Zahraničí

Lukašenkem náhlá smrt ministra otřásla. Nikomu už nevěří, vyměnil i kuchaře

Náhlá smrt běloruského ministra zahraničí Uladzimira Makeje silně otřásla i vůdcem země Alexandrem Lukašenkem. Podle opozičního lídra Leonida Nevzlina nechal diktátor vyměnit kuchaře, ochranku a také služebnictvo. Objevují se totiž informace, že Makej mohl být otráven "vrahy z Kremlu".

Lukašenko se obává o svou bezpečnost. Jak upozorňuje lídr běloruské opozice Leonid Nevzlin, k prezidentovi se dostaly zprávy, že šéf diplomacie Uladzimir Makej nezemřel přirozenou smrtí, ale byl otráven jedem vyvinutým ve speciální laboratoři ruské Federální služby bezpečnosti (FSB).

Nevzlin se odkazuje na zdroje blízké ruským speciálním službám. "Verzi otravy Makeje potvrzuje fakt, že 64letý úředník neměl žádné zdravotní problémy, žil aktivně a plánoval," upozornil. "Je velmi snadné otrávit člověka tak, aby si každý myslel, že zemřel přirozenou smrtí. Stačí v jeho těle narušit rovnováhu enzymů – látek, které se podílí na všech procesech v těle – od mrknutí řas až po dýchání," opíral svá tvrzení o zprávy toxikologů.

V případech otravy se pak klinický obraz může tvářit jako infarkt, mrtvice nebo srdeční selhání.

Související obsah

Zprávu o smrti běloruského ministra zahraničí o víkendu zveřejnila státní tisková agentura Belta. Příčinu náhlého skonu však nekomentovala. 

Lukašenko vyjádřil soustrast rodině. Zpráva o smrti druhého nejdůležitějšího státního představitele ho ale šokovala. Podle Nevzlina zřejmě diktátor dostal strach, že mu "Putin chystá velkolepý pohřeb". "Nařídil vyměnit kuchaře, služebnictvo i ochranku. Lukašenkovým dětem byla posílena ochrana," upozorňuje nyní Nevzlin.

Že jsou obavy diktátora na místě, naznačuje i bývalý běloruský diplomat Pavel Latuška. Smrt ministra považuje za velice podezřelou. "O Lukašenkovi věděl víc než kterýkoli jiný člověk v zemi. Věděl, s kým se stýká a s kým popíjí. Je tu mnoho záhadných okolností," prozradil v rozhovoru pro agenturu Nexta.

Podezřelé je podle Latušky hlavně načasování. Šéf diplomacie zemřel těsně před plánovanou schůzkou Rady ministrů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Polsku. Podle Latušky proto není vyloučeno, že si Makej na jednání s evropskými ministry "možná chtěl vzít něco důležitého s sebou".

Pozvánka pro Makeje byla samo o sobě poměrně překvapující vzhledem k spoluúčasti Běloruska na ruské invazi na Ukrajinu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, se kterým se měl Makej původně setkat v pondělí těsně před cestou, ke schůzce přizván nebyl, jak upozorňuje britský Daily Mail

Už dříve se začaly objevovat spekulace, že se Makej pokouší navazovat spojení se západními partnery. Právě proto by podle médií nebylo překvapivé, že se ho Rusko rozhodlo nakonec odstranit z cesty.

Před prezidentskými volbami a masovými protivládními protesty v Bělorusku v roce 2020 byl Makej jedním z iniciátorů snah o zlepšení vztahů Běloruska se Západem a kritizoval Rusko. Po začátku protestů však svůj postoj náhle změnil a tvrdil, že demonstrace podněcují agenti Západu. 

Ačkoliv je Bělorusko považováno za blízkého spojence Ruska, Makej nebyl nakloněn tomu, aby se země zapojila do války na Ukrajině nebo aby ruské jednotky útočily na Ukrajinu z běloruského území. 

Lukašenko spouští protiteroristickou operaci. Míří proti sousedním zemím (8/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz