Domácí

Prezident tvrdě pracoval. Jmenoval profesory a podepsal dva zákony

Prezident tvrdě pracoval. Jmenoval profesory a podepsal dva zákony
Miloš Zeman | Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal tzv. daňový balíček. Podpisem stvrdil také zákon zavádějící odvody z nadměrných příjmů výrobců elektřiny. Mimo to hlava státu jmenovala 76 profesorů.

Daňový balíček

Součástí daňového balíčku, který prezident Zeman podle informací Hradu podepsal, je nová daň z nečekaných zisků. Týkat se bude společností z oblasti energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Tyto příjmy státního rozpočtu mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií.

Resort financí počítá s tím, že sazba bude 60 % a bude platit od ledna 2023 po dobu tří let. Pro určení daně přitom bude důležitý průměr základů daně za poslední čtyři roky.

Související obsah

Součástí balíčku je také zvýšení limitu pro registraci plátců DPH z jednoho na dva miliony korun. Možnost mimořádných odpisů firemního majetku se navíc rozšíří i na majetek pořízení v letošním a příštím roce.

Odvody z nadměrných příjmů

Výrobci elektřiny budou muset nově od prosince povinně platit odvody z nadměrných příjmů. Novelu energetického zákona stvrdil Zeman svým podpisem.

Odvod se má vztahovat už na elektřinu vyrobenou od letošního 1. prosince do konce příštího roku. Bude tvořit 90 % rozdílu mezi prodejní cenou a zákonem stanovenou cenou za megawatthodinu. Například u jaderné energie je stanovena na 70 euro (v přepočtu zhruba 1 700 korun).

"Výše stropů tržních příjmů výrobců jsou stanoveny tak, aby pokrývaly běžné provozní náklady i případné investice," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka.

Jmenování profesorů

Hlava státu v pondělí také jmenovala 76 profesorů. "Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pondělí 28. listopadu 2022 na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol jmenovací dekrety profesorů vysokých škol," informoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Související obsah

Jmenovací dekrety předá dotyčným ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Kompletní přehled jmenovaných je dostupný na webu Hradu.

O dvojím zdanění promluvil v pořadu Napřímo poslanec Karel Havlíček (ANO). Podívejte se:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz