Krimi

U soudu ukázali fotky těl Moniky a Klárky. Kramný se nevydržel dívat

Dočká se Petr Kramný, odsouzený za vraždu manželky a dcery na 28 let vězení, obnovení procesu? O tom tento týden rozhoduje ostravský krajský soud. První den soudu začal v úterý dopoledne, svědčili dva soudní znalci.

V úterý v 9:15 začal první den soudního jednání na Krajském soudě v Ostravě. Před soudce se postavil Petr Kramný, který doufá v obnovení procesu. Je nařízený i druhý jednací den, a to v čtvrtek ve stejný čas.

Petr Kramný se do soudní síně dostavil v doprovodu stráže se samopaly. K soudu přišla také jeho rodina, vedle obhájkyně seděla jeho matka, jeho nevlastní otec byl usazený na místech vyhrazených pro veřejnost. Stát zastupuje Vít Legerský.

Jako první před soudem promluvila Kramného obhájkyně Jana Rejžková. "Pan Petr Kramný se domáhá, aby soud zvážil všechny důkazy, které předložil, a všechny nové skutečnosti, které tady v tomto řízení vyjdou najevo. Předstupuje před tento soud s důvěrou, že soud bude ctít základní principy a že senát, který bude rozhodovat o jeho návrhu, bude rozhodovat zcela nepředpojatě," řekla. Zmínila také údajnou předpojatost soudkyně Renáty Gilové, která Kramného soudila.

Rejžková před soudem také shrnula důvody pro obnovení řízení. Jednak poukázala na odposlechy Kramného, kde se mají výrazně lišit přepisy a skutečné nahrávky, chce poskytnout tři nové znalecké posudky od Zdeňka Horáka, Zdeňka Šňupárka a Josefa Kokeše. Horák a Šňupárek se mají dostavit ve čtvrtek, Kokeš letos zemřel.

Rejžková chce dále namítat znalecké posudky z Českých Budějovic, chce, aby soud vyslechl egyptského patologa, který jako první prováděl pitvu Moniky a Kláry Kramných a který nebyl původně vyslechnut před soudem, a aby se soud zabýval rovněž trestními oznámeními na soudní znalce a jejich posudky, podle nichž soud Kramného odsoudil.

Související obsah

Soudkyně Skalská dala Kramnému možnost promluvit. "Paní předsedkyně, já jsem řekl všechno," reagoval Kramný. Dodal, že jeho obhájkyně Rejžková už všechno řekla a on s tím naprosto souhlasí. Soudkyně se jej pak dále zeptala, zda je ochoten případně odpovídat na otázky, na což reagoval krátce a jasně: "Samozřejmě." Nic jiného u soudu Kramný zatím neřekl.

V dopolední části vystoupil znalec Ivo Šteiner, který poukázal hlavně na záležitosti týkající se vzorků ze srdcí Moniky a Kláry Kramných. Poukázal na nedostatečnou fotodokumentaci, podobnost vzorků a také na kontroverzní rozhodnutí o zničení histologických vzorků.

Odpolední část soudního jednání

Po přestávce předstoupil před soud znalec Alexander Pilin. Jako součást jeho svědectví se objevily fotky těl Moniky a Kláry Kramných. Petr Kramný sklonil hlavu, aby se na ně nemusel dívat, jeho matka propukla v pláč. Pilin zcela zásadně odmítá závěr, že byly Monika a Klára Kramné usmrceny elektrickým proudem. Co by mohlo být příčinou jejich úmrtí, neví. S jeho výpovědí skončilo i úterní soudní jednání. Pokračování je naplánováno na čtvrtek.

Časová osa kauzy Kramný | Zdroj: TN.cz

​​Podívejte se na speciální vysílání TN Live k soudu, který rozhoduje o obnovení procesu s Petrem Kramným. Součástí je i záznam první hodiny jednání, kdy soud povolil přítomnost kamer:

Změna zákona dává Kramnému šanci

Kramný a jeho obhájkyně sází na změnu v českých zákonech, kdy nově o obnovení procesu nerozhoduje soudní senát, který vynesl původní rozsudek, ale úplně jiný. "Je to naše jediná šance," okomentovala pro TN.cz již dříve Rejžková. Ta už žádost jednou podala, ale později ji stáhla a znovu podala až ve chvíli, kdy začal platit zákon, podle kterého o obnově řízení rozhoduje jiný soudce.

Podle Spolku Šalamoun, který se ve prospěch Petra Kramného angažuje, by měli u soudu vystoupit odborníci, kteří sepsali posudky zpochybňující to, že měl Kramný v Egyptě vraždit elektrickým proudem. Jde například o Iva Steinera, Alexandera Pilina, Zdeňka Horáka, Zdeňka Kokeše a Zdeňka Šňupárka. 

Horší zprávou pro Kramného je to, že pokud by s obnovou procesu uspěl, soudit jej bude opět soudkyně Renata Gilová, která jej už jednou poslala za mříže. Petr Kramný skončil ve vězení kvůli vraždě své manželky Moniky a dcerky Kláry elektrickým proudem. Ty zemřely v Egyptě v roce 2013. Kramný vinu od začátku popíral. Pravomocný rozsudek je z ledna 2016.

Petr Kramný přichází po šesti letech k ostravskému soudu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz