Zahraničí

Extravagantní osvětlení, trhy plné lidí. Advent si užívali po celém světě

Lidé po celém světě si užívali první adventní víkend. Vánoční strom už mají i v Bílém domě, světla rozsvítili na trzích ve španělském Vigu nebo poblíž katedrály svatého Štěpána ve Vídni. Letos jsou ale Vánoce ve znamení šetření.

Města po celém světě se tento víkend oděla do sváteční nálady. Ulice rozzářila pestrobarevná osvětlení a v mnoha městech si lidé poprvé po dvou letech konečně mohli nerušeně vychutnat vánoční trhy bez covidových omezení.

"Jsme moc rádi, že po dvou letech pandemických uzavírek můžeme konečně znovu začít. Máme velkou radost a očekáváme hodně návštěvníků," pochvaloval si ředitel kanceláře pro hospodářský rozvoj města Drážďany Robert Franke.

Vánoční stromeček už mají i v Bílém domě a vysloužil si náležité uvítání od první dámy Spojených států. Jedle Concolor vysoká 5,5 metru pochází až z farmy v Pensylvánii, kde Jill Bidenová vyrůstala.

Související obsah

​Extravagantní vánoční osvětlení si dopřávají i ve španělském Vigu – a to i přesto, že se země potýká s energetickou krizí. Na 400 ulic osvítí 11 milionů světel. Aby město ušetřilo, bude se svítit o hodinu méně než loni.

A šetřit se rozhodli i ve Francii. Vánoční světla budou kromě Štědrého dne a Silvestra zářit denně v ulicích Paříže jen do půlnoci. To na největší berlínské nákupní ulici rozmístili na přibližně 600 stromů neuvěřitelných 140 tisíc světel.

Opravdoví vánoční nadšenci se sjíždějí na výstavu v Londýně. Ta je plná nápadů, jak proměnit domovy v zimní říši divů – a to i přesto, že letos kvůli ekonomické krizi bude podle předpovědí Ježíšek možná o něco méně štědrý.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz