Zahraničí

Nepokoje v Íránu mají více než 300 obětí, tvrdí generál místního letectva

Nepokoje v Íránu mají více než 300 obětí, tvrdí generál místního letectva
Demonstrace v Teheránu, ženy po celé zemi na protest pálí šátky | Zdroj: Profimedia

Při nepokojích provázejících v Íránu celonárodní protesty bylo zabito více než 300 lidí, přiznal v pondělí íránský generál Amir Ali Hadžizadeh. Podle agentury AP jde o první oficiální zprávu o počtu obětí za poslední dva měsíce.

Přibližný počet obětí zveřejnil velitel letecké divize polovojenských Revolučních gard generál Amir Ali Hadžizadeh na internetových stránkách blízkých gardám, kde uvedl, že při násilnostech během protestů bylo zabito více než 300 lidí včetně příslušníků bezpečnostních sil. Přestože generál neuvedl přesné číslo zabitých lidí ani zdroj, ze kterého čerpal, naznačil, že mnoho ze zabitých byli obyčejní Íránci, kteří se do protestů nezapojili.

Generálův odhad je však podstatně nižší než počet obětí, o němž informovala skupina Human Rights Activists in Iran se sídlem v USA, která protesty pozorně sleduje od jejich vypuknutí. Podle AP aktivisté uvádí, že od začátku nepokojů 16. září bylo zabito 451 protestujících a 60 příslušníků bezpečnostních složek a že bylo zadrženo více než 18 000 osob.

Související obsah

Protesty a nepokoje napříč celým Íránem vyvolala smrt 22leté Mahsy Aminiové, která byla zadržena za porušení nařízení o nošení hidžábu na veřejnosti a umístěna do policejní vazby, kde následně zemřela. Protesty záhy přerostly ve výzvy ke svržení íránské teokracie, která je u moci od revoluce v roce 1979.

Mediální pokrytí protestů úřady značně omezily a státní média neinformovala o celkovém počtu obětí a zaměřila se převážně na útoky na bezpečnostní síly. Úředníci z nich viní stínové militantní a separatistické skupiny.

Protesty, které vypukly po smrti mladé dívky, se rozšířily po celé zemi a získaly podporu umělců, sportovců a dalších osobností veřejného života. Nepokoje dokonce vrhly stín na mistrovství světa ve fotbale, kde někteří Íránci aktivně fandí soupeřům národního týmu, protože je podle nich napojený na vládu.

VIDEO: V rozbouřeném Íránu zastřelili ozbrojenci na posvátném místě 15 lidí

​Hajizadeh, aniž by poskytl nějaké důkazy, ve svém prohlášení zopakoval oficiální tvrzení, že protesty iniciovali nepřátelé Íránu, včetně západních zemí a Saúdské Arábie. Protestující přitom tvrdí, že mají dost desetiletí trvajícího sociálního a politického útlaku, a popírají, že by měli nějaké zahraniční záměry.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz