Domácí

Poslanci přehlasovali prezidentovo veto. Řešili služební zákon i výcvik vojáků

Poslanci v úterý přehlasovali prezidentovo veto novely služebního zákona. Funkce odborných náměstků na ministerstvech tak od ledna zaniknou. Sněmovna také souhlasila s pobytem ukrajinských vojáků v Česku za účelem jejich výcviku a s vysláním až 55 českých vojáků k výcviku Ukrajinců jinde v EU.

Služební zákon, o kterém v úterý poslanci znovu jednali, ruší funkce odborných náměstků na ministerstvech. Podle vládních stran to má vést k odpolitizování státní správy. S tím ale prezident, který zákon do Sněmovny vrátil, nesouhlasí.

Zeman kritizoval právě funkce politických náměstků, kteří by nahradili odcházející odborné náměstky. Podle něj jde o dobře placenou politickou trafiku. Vládní koalice však měla ve Sněmovně dostatek hlasů, aby Zemanovo veto přehlasovala.

Související obsah

Na programu měli poslanci také již zmíněné hlasování o vojenském výcviku Ukrajinců. Podle návrhu zákona by mohl v Česku běžet až do konce příštího roku v prostoru Libavá. Ve zhruba měsíčních cyklech by se střídaly skupiny až 800 ukrajinských vojáků.

Cvičení vychází z oboustranné dohody české a ukrajinské vlády. Výhledově by mělo přejít pod asistenční misi Evropské unie, která by Česku mohla vrátit část nákladů – zhruba 975 milionů korun.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) věří, že při výcviku ukrajinských vojáků získá nové zkušenosti i česká armáda. Dozvědět by se mohli více například o operačních postupech – a to nejen Ukrajiny, ale také Ruska. Lépe by pochopili, jak Rusové bojují a jaké mají slabé nebo silné stránky. Na vše by přitom mělo dohlížet Vojenské zpravodajství a na místě výcviku bude i Vojenská policie.

Vládní návrh musí ještě posoudit senátoři. Schvalovat by jej měli ve čtvrtek.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz