Zahraničí

Kosmická loď Orion překonala rekord mise Apollo 13. Doletěla nejdál od Země

Kosmická loď Orion, která je součástí vesmírné mise Artemis I, vytvořila historický rekord. Při svém letu k Měsíci urazila největší vzdálenost, jakou kdy kosmická loď pro přepravu lidí překonala. Program Artemis je nástupcem legendárního Apolla. Jeho cílem je opět dopravit člověka na Měsíc.

434 523 kilometrů, takovou vzdálenost od zemského povrchu žádná jiná kosmická loď určená k přepravě lidské posádky neurazila. Přesně tenhle rekord si ale na konto nově připsala americká NASA.

Její kosmické lodi Orion se podařilo doletět až do vzdálenosti přes 64 000 kilometrů za odvrácenou stranu Měsíce. Vesmírné plavidlo bez posádky tak překonalo předchozí rekord z roku 1970, kdy se astronauti v rámci programu Apollo dostali do vzdálenosti přes 400 000 kilometrů od naší planety.

Související obsah

"Artemis I dosahuje mimořádného úspěchu. Dokončila řadu událostí, které se zapíšou do historie. Orion překonal rekord vztahující se ke kosmickým lodím určeným k přepravě lidí do hlubokého vesmíru. Tento rekord předtím stanovila mise Apollo 13," uvedl ředitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson.

Prozatímní úspěchy mise Artemis I dávají Američanům naději, že by na Měsíc mohli po padesátileté pauze opět dopravit lidskou posádku. Pokud bude let kosmické lodi Orion úspěšný, zahájí NASA další fázi programu. Právě jejím úkolem je v roce 2024 dopravit na oběžnou dráhu Měsíce tým astronautů.

Podívejte se na rozhovor s popularizátorem kosmonautiky Janem Spratkem:

ls, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz