Česká Evropa

EU chystá bič na prodejce. Cílem je zamezit dodávkám závadného zboží

Evropská unie začala bojovat proti závadnému zboží z mimounijních e-shopů, ze kterých se dostávají na trh i nebezpečné výrobky. Zástupci unijních organizací se dohodli na pravidlech, která mají bránit spotřebitele ve členských státech. A to jak před problémy se zbožím z kamenných obchodů, tak při nákupech online.

Čerstvou zkušenost se zbožím z čínského e-shopu má i pan David. Ten se spálil při nákupu bundy. "Za mě šílená, úplně jiná barva, bez nápisu, značek a podobně. A když to chcete vrátit, je tam kontakt jen na jednoho pána, nějakého Hunga," popsal.

Právě proti nekvalitnímu zboží, které na unijní trh přichází ze zemí třetího světa, nejčastěji právě z Číny, se Evropská unie rozhodla zakročit A našla shodu na balíku opatření, která mají bojovat hlavně proti nebezpečným výrobkům.

"Budete mít jistotu, že pokud nakupujete on-line, získáte stejně kvalitní a bezpečný produkt, jako když jdete do kamenného obchodu," uvedla nizozemská europoslankyně Kim Van Sparrentaková.

Související obsah

Podle nových pravidel bude mít zákazník garantovanou opravu zboží, výměnu nebo vrácení peněz. "Například se tam pracuje s termínem, kterému se v angličtině říká mystery shopping. To znamená vlastně takové nákupy ze strany té inspekce, aby zkoumali, náhodně, jestli skutečně jsou ty podmínky splňovány," řekl europoslanec Marcel Kolaja (Piráti).

Velké změny čekají i na velká virtuální tržiště, která ze zemí třetího světa zboží do EU dodávají. Ta nově budou muset mít pověřenou osobu přímo v sedmadvacítce, která bude zodpovídat za nezávadnost výrobků.

"Já jako spotřebitel, když mám problém, koupím si nějaké zboží, budu ho chtít reklamovat, vrátit, rozbije se mi, tak budu mít daleko větší záruky, že to bude fungovat, protože bude tady právní zástupce," slíbila europoslankyně Dita Charanzová (ANO).

Návrh nyní musí posvětit Rada Evropské unie a Evropský parlament. V této fázi unijního vyjednávání se ale jedná spíše o formalitu. Členské státy budou mít následně 18 měsíců na to, aby nová pravidla začaly vymáhat.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz