Domácí

Česká věda pláče. Mladý archeolog náhle zemřel

Česká věda pláče. Mladý archeolog náhle zemřel
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Česká věda přišla o významnou osobnost. V sobotu zemřel ve svých sedmačtyřiceti letech archeolog a paleoekolog Ladislav Šmejda, který učil na České zemědělské univerzitě v Praze. Autor několika publikací prohrál boj s vážnou nemocí.

Česká archeologie se loučí s významným vědcem Ladislavem Šmejdou, který se specializoval na dějiny pohřbívání a historickou ekologii. Mladý paleoekolog učil několik předmětů na Katedře ekologie České zemědělské univerzity v Praze a také na Katedře archeologie Západočeské univerzity v Plzni.

"Láďa 'Vladimír' Šmejda (26. 8. 1975 – 27. 11. 2022)," rozloučil se se svým kolegou jeden z kantorů Západočeské univerzity Petr Krištuf na facebooku. Lidé na zesnulého vědce hned začali vzpomínat. "Opravdu smutná zpráva, tomu se mi ani nechce věřit. Velká škoda takového skvělého člověka," zněl jeden z komentářů.

Související obsah

"Toto je opravdu smutná zpráva. Měj se dobře za duhovým mostem, Vladimíre," vzkázal další z lidí, kteří Šmejdu znali. "Je to obrovská ztráta. Buď s Bohem, Vladimíre," rozloučil se s vědcem další člověk.

Podle mluvčí České zemědělské univerzity Karly Mráčkové zemřel archeolog po boji s vážnou nemocí, s ohledem na rodinu však úmrtí vědce více nekomentovala.

V posledních letech se tento význačný archeolog účastnil několika terénních výzkumů v České republice, ale také po světě. Pomáhal dokonce s projekty na Krétě a v Izraeli.

Archeologové objevili v Plzni 500 let starou studnu plnou artefaktů:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz