Zahraničí

Výhodné nákupy v Polsku: Premiér řekl, do kdy zůstanou potraviny levné

Výhodné nákupy v Polsku: Premiér řekl, do kdy zůstanou potraviny levné
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Poláci budou moci využívat nulové daně z přidané hodnoty (DPH) u základních potravin alespoň do poloviny roku 2023. V úterý to oznámil tamní premiér Mateusz Morawiecki. Z levnějších nákupů se tak mohou ještě několik měsíců těšit nejen místní obyvatelé, ale také Češi, kteří ve snaze ušetřit jezdí do sousední země nakupovat.

V Polsku se chystají změny v takzvaném protiinflačním štítu. Zatímco snížená daň z přidané hodnoty v některých segmentech od ledna skončí, nakupovat základní potraviny s nulovou DPH budou moci lidé ještě několik dalších měsíců.

"Od samého začátku jsme vymýšleli opatření zaměřená na snížení dopadů inflace. Ochranným deštníkem byla především nulová DPH na potraviny. V té budeme pokračovat ve stejné podobě jako dříve – alespoň první polovinu roku 2023," oznámil na twitteru polský předseda vlády.

Související obsah

​Balíček opatření s cílem pomoci občanům čelit zdražování zavedla vláda Mateusze Morawieckého letos v únoru. Původně měl platit šest měsíců, poté ho prodloužila do konce roku. Součástí byla i snížená DPH pro pohonné hmoty a dodávky elektřiny a tepla. Eurokomisař Paolo Gentiloni však Polsko na podzim upozornil na rozpory s pravidly Evropské unie, tedy že pohonné hmoty nemohou podléhat snížené dani z přidané hodnoty ani dočasně.

Morawiecki zmínil, že inflaci tlačí nahoru a ceny zvyšují zejména kroky Ruska. "Chce srazit Evropu na kolena a dosáhnout co nejvyšší inflace v co nejvíce zemích," prohlásil Morawiecki podle rozhlasové stanice Polskie Radio 24. "Od konce loňského roku a na začátku letošního roku jsme zmírnili inflaci snížením sazby DPH a spotřební daně u mnoha skupin výrobků," připomněl premiér.

Vláda se podle něj zaměřila zejména na protiinflační, solidární a energetický balíček. S odkazem na propočty ekonomů premiér informoval, že tyto kroky snížily inflaci v důsledku o tři až čtyři procentní body. "Takže pokud je to teď mezi 17 a 18 procenty, bylo by to podle mnoha ekonomů 21 až 22 procent," řekl Morawiecki.

Polákům se nájezdy Čechů na jejich obchody nelíbí:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz