Domácí

Vězni šijí plyšáky dětem, které by k Vánocům nejspíš žádné dárky nedostaly

Odsouzení ve věznici ve Stráži pod Ralskem se změnili v předvánoční švadleny. A jde jim to prý skvěle. Šijí plyšové hračky pro děti vězněných rodičů, které by nejspíš jinak žádné pod stromeček nedostaly. A některé z hraček dostanou i děti v nemocnicích.

"Teď šiju plyšáka pro děti, je to medvídek. Nejdřív se to nastříhá, otočí a naplní vatou. Naučil jsem se to, takže už šiju tak pět minut, než to obšiju celý," popisoval svou práci odsouzený Lukáš.

Koníčky, pejsky nebo třeba plyšové zajíčky tu šila pětice odsouzených v jedné místnosti. Už jich vyrobili přes 300 a jsou převážně určené dětem vězněných rodičů. "Další hračky jsme věnovali do nemocnice v Motole pro nemocné děti. A další jsou určeny pro Dětský domov v České Lípě," uvedla mluvčí Věznice Stráž pod Ralskem Martina Krutinová.

​Všechno začalo tím, že se vězňové učili zručnosti a samostatnosti třeba přišíváním knoflíků jehlou a nití. "Postupně se to nabalovalo a začalo je to bavit, rozjelo se to až do šití hraček," vysvětlila Krutinová.

Související obsah

Vězni prostřednictvím šicích strojů teď konají dobré skutky. "Baví mě to, protože je to něco nového a je to užitečné pro děcka. Některým vůbec nikdo nic nepošle. Hlavně před Vánoci jim uděláme radost," řekl odsouzený Robert.

"Maluji podklad pod oči. Pak se to nechá zaschnout a dokresluje se tam ještě černou barvou zornička," popisoval svůj výrobek Petr. "Dělá mi radost dělat něco pro děti, aby něco dostaly k Vánocům," svěřil se Lukáš.

A vězni nešijí jenom plyšáky, ale i zručně vyvedené textilní vánoční ozdoby a košíčky. Se šitím hraček věznice začala před dvěma lety. Jejich návrhy vězňům pomáhají sestavit vychovatelé. 

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz