Domácí

Poslanci schválili státní rozpočet na příští rok, proti bylo ANO a SPD

Poslanci ve středu po několikahodinovém jednání schválili rozpočet na rok 2023. Při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun.

Nejdůležitějším bodem středečního jednání Poslanecké sněmovny byl rozpočet na rok 2023. Původní vládní návrh počítal se schodkem 295 miliard korun.

"Vzhledem k současnému růstu cen a dalším dopadům ekonomické války, kterou vede Rusko proti Západu, jsme v rámci této vládní priority vyhradili na pomoc občanům a firmám v příštím roce více než 200 miliard korun. Počítáme například s výdaji přes sto miliard korun na zastropování vysokých cen energií, čtyřicet až padesát miliard na mimořádnou valorizaci důchodů, sedmnáct miliard na prominutí poplatků na obnovitelné zdroje energie, další miliardy na příspěvek na bydlení a tak dále," uvedl k rozpočtu premiér Petr Fiala (ODS).

Jednání o rozpočtu poslanci přerušili ve 13:00 kvůli rezignacím a nově navrženým poslancům do sněmovních orgánů. Jednalo se o výměny poslanců ANO v různých výborech, rezignace i noví členové výborů byli schváleni.

Hlasování bylo vyřízeno poměrně rychle, pak si poslanci schválili přestávku do 14:30. Po konci přestávky pokračovalo jednání o státním rozpočtu na následující rok. Se schodkem 295 miliard korun jej Sněmovna schválila kolem 16:50. Pro byli všichni koaliční poslanci, pro rozpočet nezvedl ruku ani jeden zástupce ANO a SPD.

Související obsah

Schválený rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá. Příjmy rozpočtu mají činit 1,93 bilionu korun a výdaje 2,22 bilionu korun. Již podruhé tak výdaje překročí dva biliony korun.

Vláda se chce zaměřit na podporu obyvatel v souvislosti se zdražováním a energetickou krizí a pokrýt chce také výdaje souvisejících s válečným konfliktem na Ukrajině.

Schválený pozměňovací návrh přidává 1,1 miliardy na platy asistentů pedagogů a Sněmovna schválila i návrh místopředsedkyně Sněmovny Věry Kovářové (STAN) na přidání 39 milionů korun na provoz potravinových bank. Na 40 milionů poputuje také na bezplatné školní obědy dětem.

Z opozičních návrhů neuspěl návrh místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) přidat 30,7 miliardy korun Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Neuspěl ani Jiří Kobza (SPD) s návrhem, aby Český svaz bojovníků za svobodu obdržel ze státního rozpočtu dotaci 4,5 milionu korun.

K tématu se vyjádřil ekonom Štěpán Křeček:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz