Šetří celé Česko

Zvýšily se vám zálohy na energie? Požádejte o příspěvek na bydlení

Zvýšily se vám zálohy na energie? Požádejte o příspěvek na bydlení
Zdroj: Profimedia

Sociální dávky příspěvek a doplatek na bydlení již řadu let pomáhají občanům s úhradou nákladů na bydlení. Vzhledem k situaci na energetickém trhu je vláda upravila, takže o dávku na různé výdaje (nájem, elektřina, plyn, služby, vodné apod.) mohou žádat domácnosti, které mají náklady na bydlení vyšší, než 30 % (35 % v Praze) jejich čistých příjmů.

Žádost o příspěvek na bydlení se zjednodušila. Stačí si připravit několik dokumentů a vyplnit jednoduchý formulář, který najdete na webu  Ministerstva práce a sociálních věcí. "Průměrná výše příspěvku na bydlení je zhruba 4 100 Kč měsíčně, ale může být samozřejmě i vyšší. Pomůže vykrýt zvýšené náklady na energie domácnostem, jejichž situace zůstává i po zastropování cen elektřiny a plynu složitá“ uvádí Jiří Matoušek, člen představenstva společnosti Centropol.

Orientační výši příspěvku si můžete spočítat zde: https://www.mpsv.cz/web/prispevek/orientacni-vypocet-prispevku-na-bydleni

Pokud si stále nejste jistí, že se vám čas strávený vyplňováním formuláře vyplatí, podívejte se, kolik měsíčně ušetřila rodina se dvěma malými dětmi, která žije v pronajatém bytě ve Žďáru nad Sázavou. Čistý měsíční příjem obou rodičů činí zaokrouhleně 38 000 Kč. Za nájem platí 12 000 Kč a další náklady na bydlení měsíčně přesahují 6 600 Kč. Díky tomu, že si zažádali o příspěvek na bydlení, měsíčně dostanou od státu více než 6 200 Kč.

Související obsah

​O příspěvek mohou žádat i důchodci nebo samoživitelky, k žádosti je nutno doložit několik nezbytných dokumentů:

Potvrzení o výši příjmu

Stačí sken či fotka výplatní pásky nebo potvrzení od zaměstnavatele. Je třeba identifikační číslo (IČ) zaměstnavatele, rozsudek o stanovení výživného (máte-li ho k dispozici) případně aktuální výměr důchodu od jiných plátců, než je Česká správa sociálního zabezpečení.

Potvrzení nákladů na služby

Opět sken nebo fotografie dokladů, které potvrzují vaše náklady na služby. Náklady můžete také prokázat potvrzením o platbě z vašeho internetového bankovnictví. Případně můžete použít příjmové doklady, ústřižky složenky, doklady SIPO.

Potvrzení nákladů na energie a vyúčtování služeb a energií

"Jde o doklad potvrzující výši nákladů na energie za předchozí měsíce. Pokud jste v daném měsíci obdrželi přeplatek či nedoplatek, dokument také přiložte k žádosti,“ vysvětluje Jiří Matoušek z Centropolu.

Nájemní smlouva

Pokud žijete v nájmu, sken nebo fotka vaší nájemní smlouvy.

Potvrzení o studiu

Jestliže máte doma studenta nad 15 let, doložte potvrzení o studiu.

Prohlášení dalších osob

Bydlí s vámi další osoby starší 18 let? Budete od nich potřebovat podepsané prohlášení. Pokud má daná osoba Identitu občana, prohlášení vyřídí elektronicky.

Pozor! Pro zpracování online žádosti je nutné ověřit vaši identitu. Pro vstup do online formuláře je nutné přihlášení prostřednictvím Identity občana nebo Datové schránky. Žádost ale také můžete podat osobně na příslušném úřadě.

TN.cz, MB

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz