Domácí

Platební morálka zadlužených Čechů se lepší. Rizikové dluhy má ale každý desátý

Česká bankovní asociace (ČBA) oznámila výsledky analýzy rizikového zadlužování. Celkem 74 procent Čechů má nějakou zkušenost s půjčkou a rizikově se chová hned desetina z nich.

Riziko neschopnosti splácet spočívá podle odborníků v kombinaci řady faktorů. "K těm řadíme například to, že někdo splácí tři a více splátek. Že si lidé berou půjčky na pokrytí běžných každodenních potřeb nebo na splácení jiné půjčky," nastínil náměstek ředitelky ČBA Filip Hanzlík.

Oproti loňskému roku se však počet zadlužených Čechů snížil. "Sice jen o jeden procentní bod z 11 na 10, ale pořád je to zlepšení," těší Hanzlíka.

Související obsah

Postupně se navíc zlepšuje také platební morálka Čechů. Lidé by si však měli dávat pozor, aby neskončili kvůli půjčce v exekuci.

"Důležité je včas a otevřeně komunikovat se svou bankou. Když se ocitnete v potížích nebo tušíte, že problémy přichází, tak čím dřív banku kontaktujete a otevřeně popíšete situaci, tím větší pravděpodobnost je, že s tou bankou naleznete nějaké vhodné řešení situace. Například domluvíte odklad splátek, prodloužení splátkového kalendáře nebo třeba konsolidaci půjček," uzavřel Hanzlík.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz