Zahraničí

S naší ropou nepočítejte, vzkazuje Rusko po západním zastropování cen

S naší ropou nepočítejte, vzkazuje Rusko po západním zastropování cen
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov | Zdroj: Profimedia

Rusko nepřistoupí na cenový strop, který na jeho ropu uvalila Evropská unie, skupina G7 a Austrálie. V sobotu to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že probíhá analýza dalších možností. Vladimir Putin už dřív prohlásil, že Moskva odmítá jakýkoliv obchod se zahraničím, který by poškodil její zájmy.

Moskva reaguje na západní zastropování cen ruské ropy přepravované po moři podle očekávání. Za nanejvýš 60 dolarů, tedy přibližně 1 400 korun, za barel ji prodávat nebude.

Agentuře TASS to řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. "Situaci důkladně analyzujeme, v určité míře jsme na ni byli připravení. Zastropování nepřijmeme. Jak budeme obchod dál organizovat, oznámíme po analýze," uvedl.

Putin už v minulosti vzkázal, že Rusko nepřistoupí na žádné obchodní styky se zahraničím, které budou odporovat jeho zájmům.

Související obsah

Rusko bude chtít ropu původně určenou pro Západ udat pravděpodobně v Indii nebo Číně. Právě ta ale v posledních týdnech poptávku utlumila a vyčkávala na rozhodnutí o zastropování, protože nechtěla zbytečně platit víc, připomíná agentura Bloomberg.

K páteční dohodě států Evropské unie se připojil i zbytek skupiny G7, a sice Spojené státy americké, Japonsko a Kanada, a také Austrálie. Spojenci se tak snaží Moskvu odstřihnout od dalšího zdroje příjmů, který jí pomáhá financovat válku na Ukrajině.

Rusové stále bombardují Ukrajinu, potýkají se ale s nedostatkem munice:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz