Zajímavosti

Nadějný průlom v léčbě Alzheimerovy choroby. Pomůže s dřívější diagnózou

Nadějný průlom v léčbě Alzheimerovy choroby. Pomůže s dřívější diagnózou
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Podle lékařů je Alzheimerova choroba nejčastější formou demence. Vyznačuje se kognitivními poruchami a poruchami chování. Její přítomnost ale může zůstat skryta po dlouhou dobu. Lékaři jsou totiž schopni ji aktuálně odhalit až s příchodem symptomů. Nová studie by ale mohla přinést změnu.

Studie provedená výzkumníky v Šanghaji přišla s průlomovým objevem. Odhalila způsob, jakým je Alzheimerovu chorobu možné včas diagnostikovat. Vědci objevili biomarker časného stadia tohoto onemocnění v moči.

Studie ukázala, že hladiny kyseliny mravenčí, metabolického produktu formaldehydu nalezeného v moči, by mohly výrazně přispět k včasnému odhalení této nemoci. Šanghajští vědci informovali o překvapivých výsledcích v odborném listu Frontiers in Aging Neuroscience.

Studie zahrnovala 574 lidí včetně pacientů s různou závažností Alzheimerovy choroby i zdravých účastníků. Vědci zjistili, že hladina kyseliny mravenčí v moči byla významně zvýšená v případě všech nemocných pacientů, a to i těch v rané fázi onemocnění. 

Související obsah

​Právě pozdní diagnóza je podle vědců problémem. "Je to kontinuální a skryté chronické onemocnění, což znamená, že se může vyvinout a trvat mnoho let, než se objeví zjevná kognitivní porucha," uvedli autoři studie. Právě včasné zachycení by přitom mohlo předejít nezvratnému stadiu demence.

Vědci navíc analyzovali hladiny kyseliny mravenčí v moči v kombinaci s krevními biomarkery Alzheimerovy choroby. Zjistili, že tak dokážou přesněji určit, v jakém stadiu nemoci se pacient nachází. Výsledky studie by tak mohly zlepšit přesnost určení stadia onemocnění.

Na vzorky moči při zkoumání Alzheimerovy choroby se soustředili i vědci z Pensylvánské univerzity v roce 2002. Zkoumali ale to, jestli test moči může detekovat poškození spojené s mírnou kognitivní poruchou. Vzorek moči odebraný lékařem v ordinaci tak podle vědců může být způsobem, jak rozpoznat ranou fázi probíhajícího onemocnění.

Lékaři čekají nástup angín a podobných nemocí. Antibiotika ale v Česku chybí:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz