Domácí

V severních Čechách opět zdraží voda. Cena se zvedne více než minule

Lidé v severních Čechách si od příštího roku připlatí za vodné a stočné. Náklady na pitnou vodu jim zvednou o více než desetinu. Vodárenská společnost vysvětluje zdražení zvýšenými náklady na energie a také současnou vysokou inflací.

Jeden a čtvrt milionu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje si od nového roku připlatí za vodu. Dodavatel zvýší cenu jak vodného, tak stočného. Kubík vody tak vyjde na 128 korun, letos to bylo o 16 korun méně.

"Při výrobě pitné vody, při čištění odpadních vod se používá mnoho energie, plynu, takže zdražení těchto komodit, pohonné hmoty, stavební práce atd. mají vliv na ceny vodného a stočného," zdůvodňuje zdražení mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Mario Böhme.

Související obsah

Už letos přitom voda zdražila o sedm procent, po novém roce to bude zdražení o dalších 14 procent. A severní Čechy nejsou jediné. O pětinu půjde nahoru cena i na Zlínsku nebo na Hradecku.

Výrazné zdražení vody se očekává napříč celou republikou. Například v Praze lidé zaplatí 128 korun za každých tisíc litrů vody, dosud přitom platili o 20 korun méně. Čtyřčlenná rodina si tak měsíčně připlatí až o 300 korun víc jen za vodu.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz