Napřímo

Čižinský: SPOLU chtělo, abychom nechodili na policii. Je to lež, brání se koalice

Lídr kandidátky Praha sobě Jan Čižinský ve středečním pořadu Napřímo na TN Live vznesl poměrně vážné obvinění. Podle něj zástupci koalice SPOLU při povolebních vyjednáváních, která se po dvou měsících trochu posunula, chtěli garantovat, že Praha sobě nebude se svými poznatky chodit na policii. SPOLU jeho slova rázně popřelo.

Vládní půdorys je sousloví, kterým v Praze koalice SPOLU zaklíná povolební vyjednávání. Kámen úrazu je, že Piráti, kteří se na vládě na celostátní úrovni podílejí, trvají v Praze na účasti Prahy sobě. O tom nechce SPOLU ani slyšet. Piráti s Prahou sobě vytvořili koalici Aliance pro stabilitu. "My jako Aliance jsme ochotni a připraveni jednat, ale nemůžeme jednat, protože SPOLU nereaguje a jednat nechce," řekl Jan Čižinský.

Zároveň zmínil, že Praha sobě byla značně znepokojená neobvyklým požadavkem na vyjednáváních. "Zástupci SPOLU na společném jednání zjišťovali, jestli je možné garantovat, aby členové Prahy sobě, když něco zjistí, nechodili na policii. To zaznělo na jednání, že nechtějí, aby se chodilo na policii," vznesl poměrně závažná obvinění Čižinský.

Související obsah

​Praha sobě prý na to nepřistoupila. "Řekl to hlavní vyjednavač SPOLU Zdeněk Kovářík. Chtěl, abychom si to vyjasnili, že se na policii nechodí. My jsme tento požadavek zcela odmítli. To je také důvod, proč chceme být společně s Piráty. Oni a Praha sobě jsou ochotní jít na policii, když něco zjistí," řekl starosta Prahy 7.

Koalice SPOLU však všechna tato nařčení odmítá. "Jednání programových týmů se pan Čižinský neúčastnil, proto má zřejmě mylné a neúplné informace. Já jsem nikdy nezpochybnil podání trestního oznámení a spolupráci s policií. Naopak, vždy jsem to podporoval," vyjádřil se k obvinění Zdeněk Kovářík, který není hlavním vyjednavačem SPOLU, jak tvrdil Čižinský.

Kováříkovi naopak přijde zcela nemorální sedět v radě města s člověkem, na kterého podal trestní oznámení. Naráží tak na kauzu Dozimetr. "Je pro mě nepochopitelné, že někoho obviním z korupce a zároveň ho neodvolám z funkce, k níž se mé obvinění vztahuje. Nebo se o takovou věc alespoň nepokusím. Já osobně kdybych v tomto směru neuspěl, tak takový orgán opustím," vysvětluje Kovářík, proč toto téma na jednáních otevřel.

Související obsah

Předsedkyně oblastního sdružení ODS Alexandra Udženija Čižinského otevřeně obvinila ze lži. "Pan Čižinský lže. Od vyjednavačů vím, že vznesli otázku trestních oznámení právě proto, aby se neopakovala kauza Dozimetr, kde Praha sobě a pan Čižinský nepřímo to korupční jednání podporovali," tvrdila Udženija.

​Povolební vyjednávání v Praze probíhají už přes dva měsíce. V úterý se koalice SPOLU nechala slyšet, že přerušuje jednání s Piráty a začíná přemýšlet a vyjednávat o tom, že by hnutí ANO podporovalo menšinovou radu koalice SPOLU. "Není naší vinou a vinou Pirátů, že po 70 dnech není nic. A SPOLU řekne: 'Jdeme jednat o menšinové koalici.' To přece není naše chyba," dodal.

Podle Čižinského koalice SPOLU chtěla uzavřít dohodu s hnutím ANO od samého začátku. "Můj pohled byl, že SPOLU se rozhodlo s hnutím ANO spolupracovat a jednání protahovalo, protože čekalo, jestli Andrej Babiš oznámí kandidaturu. Tipoval bych, že ta spolupráce bude trvalá," uzavřel.

Na sestřih z rozhovoru se můžete podívat v reportáži:

Co na obvinění říká členka výkonné rady ODS Alexandra Udženija? Podívejte se na reportáž:

TN.cz

K tématu Napřímo

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz